Zaznacz stronę

GPW

Chciałbym podsumować pierwszy tydzień w ramach portfela dla każdego. Jak wcześniej wspominałem zawarłem kilka transakcji na próbę jeśli tak to można nazwać – chcąc przetestować m.in. pewne funkcjonalności rachunku brokerskiego jak również pewne sygnały jakie wygenerował algorytm, który podsunął mi kilka pozycji jakimi powinienem się zainteresować.

transakcje 02092016

Pierwsza transakcja na akcjach PRÓCHNIKA okazała się w tym tygodniu najbardziej dochodowa. Zakupiony pakiet dał zarobić ok. 5,06% co w ostatecznym rozrachunku uchroniło portfel przed zakończeniem tygodnia na minusie.

Kolejna transakcja DIANA SHIPPING INC. CO wytypowana przez algorytm  okazała się na 5,12% minusie.

Sytuację poprawiła LUBAWA notując skromny ok. 1% zysk.

Zarówno PRÓCHNIK jak i LUBAWA okazały się słabo płynnym walorem w tych dniach, a wśród akcjonariuszy jak się okazało panował negatywny sentyment co nie sprzyjało wzrostom. W arkuszu zleceń widać było sztuczne podbijanie ceny i mimo dobrych wyników jakie pokazała jedna ze spółek ciężko jest mówić o dalszych perspektywach na wzrosty.

Ostatnią pozycją jaką otworzyłem w minionym tygodniu był ETF na WIG20 – na warszawskim parkiecie notowane są tylko 3 ETFy odzwierciedlające Polski WIG20, Niemiecki – DAX i Amerykański S&P. Decyzja o inwestycji w ETF na WIG20 uargumentowałem sobie pojawiajacą się białą świecą 29. września oraz zapoczątkowanym nieco wcześniej trendzie wzrostowym.

wig20 0209

Mimo iż pozycja zaczęła również generować stratę postanowiłem wstrzymać się przed podjęciem pochopnych decyzji. Na wykresie zaznaczyłem sobie punkt wsparcia dla notowań indeksu, który jak historia pokazuje często i usilnie jest broniony. Dzisiejsza sesja delikatnie go naruszyła jednak jak widać finisz okazał się zielony. Postanowiłem, że pozostawię tą pozycje do momentu przełamania ostatniego dna z okolic końcówki lipca.

WIG20 mimo zarysowanego krótko terminowego  trendu wzrostowego pozostaje jednak w trendzie spadkowym i nieubłaganie zbliżamy się do jego górnego ograniczenia kanału. Zbliżający się tydzień pod tym względem może okazać się bardzo interesujący zważywszy na decyzję Agencji co do opinii nt. polskiego ratingu wiarygodności kredytowej.

wig20_d

Z kolei na tym wykresie widać opadające średnie kroczące co również nie napawa zbyt wielkim optymizmem na najbliższe dni i tygodnie. Jeżeli na najbliższej sesji zostanie przełamane wyrysowane wsparcie będę musiał zamknąć i tą pozycję.

Podsumowanie

Nadchodzące dni, a zwłaszcza końcówka tygodnia okaże się czy polski rating zostanie naruszony i tym samym rykoszetem dostanie polska giełda i polska złotówka czy jednak uda się obronić pewne opory na głównym indeksie i powrócić do wzrostów. Myślę, że w tym czasie nie ma co jednak podejmować zbyt odważnych i nieprzemyślanych decyzji inwestycyjnych. Będzie to dobry czas by na spokojnie zająć się analizą wykresów, a nóż widelec rynek sam podsunie nam okazję.