Zaznacz stronę

barometr inwestycyjny

Mimo doświadczenia zawodowego w bankowości i ogromnego zainteresowania inwestycjami długo zastanawiałem się czy uwzględniając mój początkowy etap życia (dwadzieścia kilka lat przed 30-tką) wziąć los w swoje ręce i choć częściowo zacząć inwestować swoje oszczędności na giełdzie. Pewne doświadczenie na rynku kapitałowym już mam – od czasu do czasu kupowałem krótkoterminowo akcje na GPW i pasjonuję się analizami wykresów, a o inwestycjach mogę opowiadać godzinami… Dwa tygodnie temu zacząłem działać…

Tak jak wspomniałem w poprzednich wpisach celem stworzenia tego bloga była m.in. prezentacja własnych przemyśleń na tematy związane z gospodarką, finansami, a przede wszystkim inwestycjami o których na bazie własnego portfela chciałem i chcę dalej pisać. Tak też pozostanie, wiem że pisanie o tym wszystkim pozwoli nabrać mi systematyczności i niejednokrotnie będzie mnie mobilizować do dogłębnych analiz i nieco bardziej przemyślanego lokowania środków.

Od kilku dni zawieram już pierwsze transakcje o czym rzecz jasna informowałem już wcześniej. Aktualny stan portfela oscyluje blisko wartości początkowej, aczkolwiek na dzień dzisiejszy jest on na skromnym plusie. Więcej informacji o stanie portfela i aktualnej strukturze napiszę w najbliższy weekend.

Na chwilę obecną przygotowałem krótką analizę dwóch pozycji jakie obecnie posiadam w portfelu.

WIG20 – ETF na indeks Lyxor ETF w20

20160907-wig20_d

Sytuacja na WIG’u20 jest jasna i klarowna – od maja zeszłego roku utrzymuje się średnioterminowy trend spadkowy. na przełomie czerwca/lipca br. nastąpiło drugie odreagowanie z zarysowanym krótkoterminowo, póki co trendem wzrostowym. Odbicie zatrzymane zostało przez górne ograniczenie linii trendu spadkowego zapoczątkowanym półtorej roku temu, które będzie stanowić kluczowy opór na drodze do dalszych wzrostów.

O zajęciu krótkoterminowo długiej pozycji na ETF’ie na indeks WIG20 w dniu 31/08 zdecydowała pierwsza biała świeca, która pojawiła się w trakcie korekty ostatnich wzrostów. Był to wg mnie sygnał do kontynuowania wzrostów i szukania nowego szczytu. Aktualnie rynek konsoliduje się między 1814-1760 pkt. których przebicie wskaże nam dalszy kierunek. Silnym ryzykiem na najbliższe dni pozostaje decyzja w sprawie ratingu Polski, który ma być ogłoszony w tym tygodniu.

Z technicznego punktu widzenia mamy neutralne obroty i wskaźnik RSI informujący o wykupieniu waloru. Swój StopLoss wyznaczyłem na poziomie dolnego ograniczenia kanału konsolidacji – ok. 1760 pkt. ale realizować będę go manualnie w dniu po jego przełamaniu. Cały czas oczekuję na informację o ratingu i nie wykluczone ze na piątkowej sesji gdy tylko coś więcej będzie sygnalizował rynek pozwolę sobie na zminimalizowanie ryzyka i domknę pozycję.

Lentex S.A. – wezwanie na 10% akcji po 10,50 zł

lentex

Na zakup tego waloru skusiłem się po opublikowaniu informacji z walnego dot. skupu akcji własnych celem ich umorzenia po cenie 10,50 zł za akcję. Przyznam się, że zajęcie pozycji było czysto spekulacyjne i takie też zostanie, mimo bardzo dobrej kondycji firmy i imponujących wskaźników (C/Z – 5,2). Spółka podobnie jak to opisywałem w poprzednich wpisach dot. Próchnika i Lubawy charakteryzuje się słabą płynnością, co jak stwierdzam nie sprzyja handlu tym walorem.

Jaką mamy sytuację: trend wzrostowy, opór w okolicach 9,20-9,24, dobre info o skupie, silny akcjonariat itd. Pozycja chyba ze względu na ogólną słabość rynku nie ma pary by iść dalej. Co jednak w mojej ocenie nie przekreśla kontynuowania pozytywnego scenariusza dla akcji. Myślę, że w okolicach SL i co potwierdziła dzisiejsza sesja również w okolicach 9,30 pojawiło się dość spore zainteresowanie walorem. Wg mnie przynajmniej do końca miesiąca – połowy października walor pod to dobre info powinien iść na północ – będę czekał.

To tyle mówiąc o aktualnej sytuacji w portfelu.

W najbliższym czasie planuję przyjąć nieco inną strategię inwestycyjną, dokonać silnego przetasowania w portfelu i zajęcie kilku ciekawych pozycji długoterminowych.