Zaznacz stronę

gb-1Wykres z dnia 6 października br. (poniżej) prezentuje notowania brytyjskie funta w relacji do polskiego złotego na przestrzeni ostatnich 10 lat. Pozwoliłem sobie dorysować na nim 3 kolorowe elementy w paincie aby lepiej podkreślić moment w którym obecnie się znajdujemy.

Jak wiadomo w ostatnim czasie na wyspach odbyło się referendum w sprawie „BREXIT’u”, choć już same rozmowy o nim zapoczątkowały zawirowania na rynkach w tym m.in. osłabienie funta szterlinga w relacji do większości walut.gbp_jobBiorąc pod uwagę tylko ostatnie 10-lecie notowania GBP/PLN jest na silnym wsparciu długoterminowego trendu wzrostowego wobec czego w miniony czwartek rozważyłem możliwość zajęcia czysto spekulacyjnie długiej pozycji.

W pierwszej kolejności zerknąłem na dostępne instrumenty finansowe bezpośrednio na GPW. Kontrakty terminowe – niestety takowych na funta nie ma – na euro, dolara i franka są! (zasadność kontraktów na dolara rozważałem i analizowałem już kilka tygodni temu w momencie chęci zajęcia długich pozycji na giełdzie w USA by zabezpieczyć się przed dodatkowym ryzykiem walutowym).

U jednego z brokerów CFD z którego usług korzystałem w przeszłości również nie dostrzegłem pozycji GBP/PLN o dziwo ku mojemu zdziwieniu!!! kilkadziesiąt par walutowych ale GBP/PLN nyśt 🙁

Ostateczna decyzja padła po prostu na kantor internetowy gdzie na polskie złocisze zakupiłem bez żadnej dodatkowej dźwigni brytyjskiego funta. Opierając się na własnym doświadczeniu przy zawieraniu podobnych transakcji – zakup USD po 3,03 i sprzedaż ich po 3,70 przed kilkunastoma miesiącami.

Oczywiście pewnie gdybym lepiej poszukał z pewnością znalazłbym opcje czy CFD jednak z powodu braku dostatecznie dużej ilości czasu  by na bieżąco kontrolować wykres uznałem, że będzie to optymalna transakcja dla mojego portfela w tej chwili.

Poniżej przedstawiam może nie do końca profesjonalną aczkolwiek chyba dość ciekawą analizę GBP/PLN jaką w wolnej chwili przygotowałem.20161009_gpbplnMimo, że zakres dat jest tu znacznie szerszy ok. 15 lat to jednak kluczowym momentem dla analizy wykresu podobnie jak na wcześniejszym wykresie jest okres od 2008 r. kiedy zapoczątkował się ostatni trend wzrostowy. Na pierwszym wykresie po za linią wsparcia trendu zarysowałem punkty wsparcia i oporu którymi będę zainteresowany. Drugi wykres pozwolił mi oszacować nieco dokładniej w jakich kierunkach mogą poruszać się notowania i które punkty będą dla mnie kluczowe.

Wykres świecowy w ujęciu tygodniowym nie jest może najlepszym do śledzenia bieżącej sytuacji, jednak w długim terminie wg mnie dostarczy więcej informacji o tym co działa się w międzyczasie (świece).

Wg różnych strategi i podejść mamy różną sytuację na wykresie 🙂

Jednak to co ja widzę i czego mogę się spodziewać to przede wszystkim odreagowania ostatnich spadków w tym flash crachu z którym mieliśmy do czynienie w nocy z czwartku na piątek co jak większość tak i ja uważam za wypadkową algorytmów i HFT.

  • Technicznie jesteśmy na silnym wparciu z przed 3 lat w okolicach 4,72-4,81,
  • Spadamy bardzo dynamicznie już tak od 6 zł z groszem,
  • Naruszyliśmy linię długoterminowego trendu wzrostowego i to tu stoczą ze sobą walkę siły popytu i podaży,
  • Wskaźnik RSI mówiący o wykupieniu i wyprzedaniu „rynku” dobija do historycznych minimów, które to zwiastują odbicie analogicznie jak to miało miejsce w historii.

W ostatnich dniach natrafiłem również na jedną ciekawą analizę mówiącą o parytecie GBP do EUR w stosunku 1:1 na koniec 2017 roku. Czy to możliwe? hmmm… pewnie tak, ale czy tak się stanie to nie jestem tego taki pewien. Podobne prognozy jeszcze kilka lat temu było o EUR i USD a jak jest to widzimy sami.

Podsumowanie
Moja pozycja jest otwarta. W miarę możliwości będę ją prowadzi wraz z poziomami wsparcia i oporu jakie zaznaczyłem na wykresie poziomymi liniami. Myślę, że ten tydzień pokaże nam kierunek w którym krótkoterminowo pójdziemy. Decyzji nie będę podejmował pod wpływem emocji możliwe, że zamknę pozycję celem cięcia poniesionych strat jeżeli spadki przybiorą na sile, jednak jeżeli przegapię kluczowe wsparcie rozważę również zwiększenie pozycji celem uśrednienia ceny.

Perspektywy brytyjskiej waluty po mimo brexitu oceniam znacznie wyżej od polskiej. Dywersyfikacja w dzisiejszych geopolitycznych czasach jest jak najbardziej wskazana.

Historycznie rzecz biorąc, to właśnie z UK pociągano za wszystkie sznurki polityczne i finansowe. Rotsch… i całe lobby z londyńskiego city krzywdy sobie nie da zrobić więc jestem dobrej myśli.

Gorąco zachęcam do dzielenia się Swoimi opiniami na poruszane przeze mnie tematy. Jeżeli masz inne zdanie tym bardziej napisz w komentarzu.

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści