Zaznacz stronę

prosta_optymalizacja_podatkowa_dla_kazdegoKończąc pisać poprzedni wpis zadeklarowałem, że podzielę się swoimi przemyśleniami nt. optymalizacji podatkowej dostępnej dla każdego. Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że prawdopodobnie nie będzie w tym nic nadzwyczajnego, odkrywczego jednak czasem wiedza z pozoru dostępna dla każdego nie zawsze jest tak oczywista.

Na dzień dzisiejszy inwestując pieniądze na giełdzie zdecydowana większość z nas korzysta zapewne z rachunków brokerskich w domach maklerskich. Wśród nas są też tacy, którzy inwestują za pośrednictwem zagranicznych brokerów jak i tacy którzy przygodę z inwestycjami ograniczają do nabywania i zbywania jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Nie ma w tym nic złego – sam tak lokuję swoje pieniądze.

Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach, a mianowicie w tym jak rozliczamy nasze zyski czy inwestujemy długo czy krótkoterminowo. Nie chcąc już dalej zagłębiać się w ofertę domów maklerskich, brokerów i tfi, chciałbym zaprezentować Ci moje analizy  i mój punkt widzenia z podziałem na 3 kategorie – tak to nazwijmy:

  • inwestowanie poprzez Indywidualne Konto Emerytalne (IKE),
  • Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE),
  • i to standardowe jak dotychczas z corocznym rozliczeniem zysków w Urzędzie Skarbowym.

Głównym założeniem jakie zastosowałem w obliczeniach to regularność – raz w roku dopłacany jest kapitał w całości. Z racji różnych parametrów poszczególnych programów IKE i IKZE kapitał ten został we wszystkich 3 wariantach sprowadzony do tej samej kwoty = max. dopuszczalnemu limitowi w IKZE – 1,2 krotność przeciętnego wynagrodzenia podawany na rok z góry wg GUS.

Stała stopa zwrotu na poziomie 10% rocznie oraz skali opodatkowania moich wynagrodzeń w rocznym rozliczeniu PIT na poziomie 18% (dla mega dużego uproszczenia – bez wchodzenia w szczegóły prawa podatkowego w Polsce).

Ile będzie wynosić przeciętne wynagrodzenie?

Jak wiadomo nie od dziś nasze wynagrodzenia w czasie stale rosną – tak to wygląda w teorii i na papierze. O ile wzrosty te mogą wydawać się imponujące to w rzeczywistości nie są one w stanie dorównać panującej inflacji o której pisałem we wpisie pt. Ile może wynosić rzeczywista inflacja w Polsce?20161106_wzrost_wynagrodzen_10lat Jak widać na zamieszczonej grafice skumulowany wzrost średnich płac na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrósł o 58,69% co na pozór daje nam rok roczny wzrost o ok. 5,87% – tak też sam na pierwszy rzut oka pomyślałem. Jednak ze względu na magię procentu składanego 58,69% przez 10 lat to rzeczywisty wzrost o 4,72% co roku. Działanie pierwiastkowania zamieszczam na wykresie.

Stąd już wiemy o ile co roku wzrasta nam średnia pensja brutto. W niewielkim uproszczeniu to właśnie od niej GUS ustala limity wpłat do IKZE w kolejnym roku dlatego w obliczeniach założyłem, że taki stan rzeczy będzie się utrzymywał przez najbliższe 40 lat – tyle właśnie mniej więcej brakuje mi do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Poniżej zamieszczam printscreen’a arkusza excel z obliczeniami jakimi posłużyłem się do wyliczenia właściwych wartości.

20161106-porownanie_stop_zwrotu_z_ike_ikze_i_standardowe

Na pierwszy rzut oka obliczenia mogą wydawać się dość kosmiczne i abstrakcyjne chociażby ze względu na kwoty jakie są zaznaczone kolorem żółtym, bo mowa tu o kwocie bliskiej 4 mln zł. ale tak działa właśnie cud świata jakim jest procent składany.

Magia procentu składanego – krzywa stóp zwrotu.

20161106-wyplata_na_emeryturze

Przez 40 lat od dzisiaj odkładając co roku 1,2-krotność przeciętnego wynagrodzenia przy niezmiennym założeniu, że będzie ono rosło r/r o 4,72% oraz pomniejszaniu tej kwoty o 18% ze względu na ulgę podatkową z tytułu IKE odłożymy blisko 482 tyś. zł. Tą wartość w przypadku obliczeń traktujemy jako nasz kapitał jaki przez 40 lat zasilił nasz rachunek.

W przypadku standardowego inwestowania odłożonych w/w sposób pieniędzy powinniśmy osiągnąć wynik rzędu 2,3 mln złotych. Inwestując za pośrednictwem IKE przy tych samych założeniach wynik jest o ponad połowę lepszy i wynosi 3,67 mln zł. Jednak zdecydowanym zwycięzcą jest IKZE z wynikiem bliskim 4 mln zł (3.946.451,67 PLN).

Co jednak gdy będziemy chcieli z pieniędzy skorzystać wcześniej?

Za równo w przypadku IKE jak i IKZE, to my sami decydujemy kiedy z pieniędzy chcemy skorzystać. Rozwiązanie oby tych umów przed czasem skutkuje zamknięciem programów i naliczeniu opodatkowania oraz utraty ulg podatkowych z jakimi mielibyśmy do czynienia po przejściu na emeryturę lub osiągnięciu wieku/uprawnień do niej.

20161106-wyplata_przed_emerytura

Co doskonale widać na wykresie – nasz kapitał jak i wynik z inwestycji w przypadku standardowych form lokowania środków (innych niż IKE i IKZE) pozostaje bez zmian.

Znacznej zmianie za to ulegają stopy zwrotu w przypadku IKE i IKZE – jednak są one i tak wyższe niż gdybyśmy inwestowali standardowo. Po niżej przedstawiam różnice w kwotach uzyskanych z wypłaty z poszczególnych programów po 10, 20 i 30 latach przy innych czynnikach niezmiennych.

Lata
Wypłata z IKZE
Wypłata z IKE
STANDARDOWY
10
       99 137,63 zł
       93 911,51 zł
        91 520,86 zł
20
     396 393,29 zł
     355 955,26 zł
      326 469,47 zł
30
  1 249 127,13 zł
  1 086 576,57 zł
      912 985,22 zł

Podsumowanie

Inwestowanie pieniędzy to poważna sprawa do których trzeba podchodzić z głową. Przeprowadzone przeze mnie analizy z pewnością nie wyczerpują zgłębianego tematu jednak w sporym uproszczeniu przedstawiają wszystkie korzyści regularnego odkładania niewielkich pieniędzy na przyszłą emeryturę.

20161106-zalozenia_do_obliczen

Najwyższy ROI (zwrot z inwestycji) pozwoli nam osiągnąć pomnażanie naszych pieniędzy poprzez IKZE, dzieje się tak ze względu na ulgę podatkową w corocznym rozliczeniu zeznania podatkowego (18, 32 lub 19 procent od zainwestowanej kwoty) w urzędzie skarbowym.

Jeżeli dysponujemy odpowiednim kapitałem, to system podatkowy w Polsce pozwala nam skorzystać z obu uprzywilejowanych rozwiązań jakimi są IKE i IKZE.

Ja osobiście dość poważnie biorę pod uwagę przejście z standardowego rachunku brokerskiego na ten w rozszerzeniu IKZE.

Jeżeli i Ty myślisz o takiej formie lokowania, to bardzo ważne jest to by zdążyć skorzystać z tegorocznych limitów: IKZE – 4 866 PLN zwrot jaki otrzymasz to 875,88 PLN jeżeli obejmuje Cię 18% stawka podatkową lub 1.557,12 PLN jeżeli rozliczasz się z osiąganych dochodów 32% stawką.

W przypadku IKE limit wpłaty w 2016 roku to 12.165 PLN.

Jeżeli masz pytania lub chciałbyś/chciałabyś się podzielić swoimi przemyśleniami, to zachęcam do pozostawienia komentarza pod wpisem.