Zaznacz stronę

portfel-emerytalny-IKZETemat naszych emerytur chyba nie tylko mi przysparza kolejnych siwych włosów. O tym jak ważną rolę stanowią oszczędności w życiu każdego dorosłego człowieka również nie ma co się rozpisywać.

W czerwcu 2013 r. dokonano pierwszego rozbioru polskiego systemu emerytalnego

Ku mojemu zdziwieniu  Polacy łatwo przeszli z tym do porządku dziennego, nie strajkowano, nie tworzono komitetów obrony… i nie pozywano rządu do sądu – piszę 3x NIE, bo bynajmniej o tym nie słyszałem. Czemu tak się stało? Większość z nas temat emerytur uznaje za coś maxymalnie abstrakcyjnego!?

Mowa o 153 mld zł odkładanych przez lata z naszych pensji

Co dzieje się na ulicach gdy mamy do czynienia z cięciami dotykającymi pewnych grup społecznych/zawodowych – z cięciami tu i teraz. Strajk! Rzekomy zamach na trybunał konstytucyjny – Powstał KOD, Kredyty frankowe – Ludzie potrafią się sądzić i walczyć o swoje, Amber Gold (raptem 850 mln zł) – komisja śledcza…

OFE – nic!

Czemu tak się dzieje w przypadku OFE? Wg mnie w społeczeństwie dominuje myślenie Tu i Teraz – krótkoterminowo. Emerytury jak i wielkość kwot o jakich mowa są na tyle abstrakcyjne, że umysły ludzkie wypierają to… w czym idealnie pomaga medialna pralnia mózgów.

Meritum

Faktycznie nie o tym chciałem dzisiaj pisać – są to moje osobiste przemyślenia i zdanie na różne polityczne i nie tylko tematy. Wpis ten miał i będzie w dalszej jego części dotyczył moich działań jakie podjąłem w dążeniu do niezależności bądź co bądź m.in. od ZUS’u – OFE już nie ma. Jak również pracy nas samym sobą dzięki systematyczności w podejmowaniu kolejnych działań związanych z prowadzonymi inicjatywami tj. Moje comiesięczne zakupy złota, teraz Portfel emerytalny w oparciu o IKZE i jeszcze jeden Portfel o którym nieco więcej już niebawem.

W jednym z poprzednich wpisów pt. Prosta optymalizacja podatkowa dla każdego – analiza dostępnych rozwiązań dość szeroko opisałem i wyliczyłem zalety jakie niesie ze sobą regularne oszczędzanie i co więcej sposób w jaki tego dokonujemy. Zestawione ze sobą trzy rozwiązania (Standardowe, IKE i IKZE) w oparciu o jakie oszczędzać/inwestować jednoznacznie pod wieloma względami pozwoliły nam uznać IKZE jako najkorzystniejszą formę odkładania i lokowania środków na przyszłość.

Co prawda swój rachunek IKZE założyłem już w maju, a myślałem o nim jeszcze wcześniej – to jednak dopiero po ostatnich wyliczeniach zmobilizowałem się do jego zasilenia gotówką. Na chwilę obecną mój Rachunek Maklerski IKZE został zasilony kwotą 4810,80 zł (Limit wpłat na 2016 r. to 4866 zł) pozostałe 55,20 uzupełnię przy najbliższej okazji.

Do tematu inwestowania środków zamierzam podejść bardzo racjonalnie i odpowiedzialnie. W końcu to moja EMERYTURA. Na dzień dzisiejszy nie miałem jeszcze wystarczającej chwili czasu by wyszukać pierwszej okazji inwestycyjnych jak miało to miejsce przy poprzednich transakcjach zawieranych na zwykłym rachunku brokerskim. Jednak przyglądam się cały czas dostępnym z poziomu mojego IKZE dostępnym produktom tj. Akcje, Obligacje, Certyfikaty i ETF. Mój IKZE pozwoli mi inwestować nie tylko na polskim rynku, ale również otwierać ekspozycję na rynki zagraniczne czy waluty i surowce.

To tyle w dużym skrócie co będzie dziać się w najbliższym czasie….

Planuję również ulepszyć nieco stronę dodając m.in. Newsletter (lista maillingowa) i uruchomienie fanpage’a na facebooku by móc łatwiej i szybciej docierać do Czytelników czyli Was.

Jeżeli masz pytania lub chciałbyś/chciałabyś się podzielić swoimi przemyśleniami, to zachęcam do pozostawienia komentarza pod wpisem.