Zaznacz stronę

efekt-grudniaNie będzie to rozbudowany w słowotokiem wpis – w ostatnim czasie bardzo odczuwam jego brak tj. czasu, co z resztą widać po rzadszych wpisach.

Na giełdach dość sporo się działo w miniony weekend głównie za sprawą Agencji ratingowej Standard&Poor’s która utrzymała bierzący rating Polski jednocześnie zmieniając jego perspektywę na +plus+

Rzecz jasna jest to świetna informacja dla polskiej giełdy jak również – co widać – dla polskiej waluty!

Taki stan rzeczy sprzyja „Rajdowi Świętego Mikołaja” niestety jednak beze mnie.. nie udało mi się w porę zająć odpowiedniej pozycji na szerokim rynku – ETF na WIG20. 20161207-wig20Jednak co sie tyczy samego WIG20, to wykonał on sporą pracę w ostatnie 3 dni zyskująć ok 100 pkt. Na wykresie pozwoliłem sobie po raz pierwszy zaznaczyć zniesienia fibo (muszę się jeszcze trochę nauczyć tego narzędzia) i fale AB, BC, CD, DE, EF, którymi to powinien dalej poruszać się indeks. Zarówno falami (5 fal), wskaźnikiem RSI jak i zdrowo rozsądkowo przydałaby się choć drobna korekta ostatnich wzrostów z zasięgiem do 1830 pkt. gdzie wraz z oczyszczeniem runku i RSI rozważyłbym podpięcie się pod trend. W optymistycznym wariancie możemy dojść do 2000 pkt gdzi widzieliśmy zeszłoroczne szczyty.

20161207-synthosJedną z ciekawszych zeszłotygodniowych spółek, którą również się interesowałem był SYNTHOS. Spółka zakomunikowała zmianę polityki dywidendowej i wypłatę dość sporej zaliczki tj. 0,53 zł na poczet przyszłej dywidendy jeszcze w tym roku. Spółka korzysta w tej chwili na hossie kauczukowej i wzroście sprzedaży w branży motoryzacyjnej. Rynek na te wieści zareagował długą białą świecą z poziomów 4,20 na 4,60. Tutaj również mieliśmy przed kilkoma dniami dobry moment (czwartek-piątek) by wejść w spółkę. Krótko terminowo na spółce powinniśmy zobaczyć 4,80 do końca roku, wypłatę kilkunastoprocentowej dywidendy i w zależności od koniunktury powrót w okolice 5 zł. Osobiście będę się przyglądął, jeżeli w najbliższych dniach wrócilibyśmy w 4,40-4,20 pomyślę o zakupie waloru.

20161207-pgnigPGNIG to kolejna spółka która odjechała mi z przed nosa, o której zakupie myślałem już tak naprawdę od kilku tygodni. Raz jeszcze zemścił się na mnie brak czasu na bierzące śledzenie rynku. Wykres w listopadzie pięknie odbił nam się od długoterminowej lini trendu wzrostowego i silnego wsparcia w okolicach 4,60. O ile ktoś wtedy załapał się na promocję, co zresztą świetnie sygnalizował mój ulubiony wskaźnik RSI, to dziś ma już ok 13% w kieszeni. Podobnie jak na całym WIG20 tak i tu spodziewam się w ciągu najbliższych sesji korekty ostatnich wzrostów i ewentualnie w okolicach 5,00 zł pomyślałbym nad zaangażowaniem części portfela w akcje spółki. PGNIG średnio i długoterminowo powinien zyskiwać za sprawą wzrostu cen gazu, renegocjacj kontraktów i możliwosci podwyżki taryf dla klientów detalicznych.

20161207-assecoNa Asseco po środowej sesji dość spora czarna świeca, RSI w dół i załóżona korekta. Przełomem mogą okazać sie najbliższe 2-3 sesje gdzie sytuacja powinna sie nam wyklarować. Jesteśmy blisko długoterminowego wsparcia i dolnej lini trendu wzrostowego. W trudnych czasach dla całego indeksu blue chipów – Asseco zachowywało się zawsze lepiej, jest bardziej defensywną spółką. Spółkę można by było brać poniżej 52 zł z szansą na cieniowaną świecę w okolicach 51,50. Co do zasady branża i spółki informatyczn nie są moimi ulubieńcami jednak i tu możemy mieć dalsze odbicie i rajd w górę. Nie do końca jestem co do zasady i osobistych racji przekonany do waloru ale jeżeli wcześniejsze opcje nie zostana zrealizowane to przymierzę sie do Asseco. Asseco z szansą na 56-58 zł. Co więcej mała korekta pozwoliłaby uformować się formację odwróconą RGR.

20161207-skarbiecWisienka jeżeli chodzi o spółki z dzisiejszej obserwacji, to SKARBIEC Holding. Dzisiejsze spadki wynikają rzecz jasna z sprzedaży 25% pakietu akcji własnych przez skarbiec. Cena w ramach przyspieszątek księgi popytu została ustalona na 27 zł. Jeszcze niedawno Haitong podniósł rekomendację do 38 zł. Przed spółką prawdopodobnie dosć spora dywidenda za 2016 rok. Pozostałe wskaźniki też niczego sobie C/Z poniżej 10. W okolicach 28-26 zł silne wsparcie, mój wskaźnik RSI mówi o silnie wykupionym walorze, co zresztą po przeszło 5 zł przecenie wydaje się dobrym momentem do zakupu.

Przed 2 dniami analizowałem sobie również wykresy par walutowych powiązanych z PLN (EUR, USD i GBP) i szukałem odpowiedniego instrumentu do którego będę miał dostęp przez moje IKZE i który pozwoli mi przyshortować którąkolwiek z par – Niestety certyfikaty opiewające na EUR/PLN były z nieakceptowalnie przezemnie WYSOKĄ dźwignią rzędu 12-18 razy więc odpuściłem.20161207-eurplnPrzy cenie 4,50 za EUR ewidentnie widać było brak paliwa. Na walutach widać powoli efekt grudnia i umacnianie się polskiej waluty ze względu na wartość polskiego długu, który to z tego co dobrze pamiętam przeliczany jest po kursach z ostatnich dni grudnia. Jeżeli kurs w najbliższych dniach wróci ponad 4,45-4,48 pomyślę o otwarciu niewielkiej pozycji na spadek.

Gorąco zachęcam do zapisania się na mój NEWSLETTER poprzez który będę informował o wszystkich wpisach, aktualizacjach i nowościach na blogu. Póki co możliwość zapisu jedynie w LEWYM GÓRNYM roku poprzez rozwinięcie SIDEBAR’u. Instruktarz poniżej…

newsletter

Jeżeli masz pytania lub chciałbyś/chciałabyś się podzielić swoimi przemyśleniami, to zachęcam do pozostawienia komentarza pod wpisem.

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści