Zaznacz stronę

Moje comiesięczne zakupy złota
News z ostatniej chwili: FED podnosi stopy procentowe w USA.

W tym miesiącu moje comiesięczne zakupy złotą stoją w cieniu Decyzji FED o podniesieniu stóp procentowych, co rzecz jasna powinno negatywnie wpłynąć na jego cenę w niedalekiej przyszłości. Podwyżka stóp procentwy = wzrost dolara i spadek cen złota – ale o tym za chwilę.20161214-goldsaver20161214-wartosc-zgromadzonego-zlotaW tym miesiącu przy okazji niższej ceny złota (w dolarach) udało się zakupić 1,18 g kruszcu. Jest to jak na razie najlepszy wynik – co miesiąc staram się kupować złoto za tą samą kwotę tj. 200 zł

20161214-ceny-zakupu

Ceny złota i USD/PLN z chwili transakcji

zloto-14-grudnia

Powyżej zamieszczam wykres cen złota przed i po ogłoszeniu wyników posiedzenia FOMC (Polski odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej RPP). Złotą w kilka chwil potaniało o 10$ na jednej uncji, co rzecz jasna przy takim newsie nie powinno być żadnym zaskoczeniem. Niestety chwilowe krótkoterminowe perspektywy dla złota wydają się być mało optymistyczne z możliwością zjazdu nawet do 1050$/oz. 20161214-goldPoprzednim razem we wpisie z 15 listopada nakreśliłem dwa silne poziomy wsparcia (zielony prostokąt i czerwona linia w okolicach 1200 $/oz.) były to poziomy, których przebicie sygnalizowałoby silny zjazd w dół i tak też się stało. W tej chwili testujemy poziomu 1150$ które to były zeszłorocznymi wrześniowymi szczytami. Jednak w mojej ocenie bardziej prawdopodobne jest pogłębienie przeceny do okolic 1125-1106$ to z tych poziomów dotychczas cena odbijała się.

W nieco ponad miesiąc czasu cena złota spadła o blisko 150$. Jeżeli FED dotrzyma słowa o kolejnych podwyżkach stóp % w 2017 roku to z pewnością w pierwszym półroczu wrócimy na 1050$ i do tego negatywną perspektywą na przyszłość.

Co bardzo ciekawe wskaźnik RSI od dobrego miesiąca szoruje po dnie (poniżej 30.), co świadczyć powinno o silnym wyprzedaniu rynku – coraz mniej sprzedających. Taka sytuacja powinna spowodować przynajmniej lekkie odbicie korygujące lub nawet odwrócenie trendu.

Niestety nic po za RSI nie wspiera cen złota na giełdzie choć warto podkreślić, że cena złota ustalana jest na podstawie handlu wirtualnymi kontraktami, a nie rzeczywistym metalem.

gold-usdpln

To o czym już wcześniej wspominałem w jednym z pierwszych wpisów na blogu, to fakt odwrotnej korelacji cen metali w tym złota z dolarem amerykańskim w którym to wyceniane są surowce i metale. Wykres powyżej świetnie odzwierciedla tą korelację – nie jest ona idealna: (-1) jednak mimo to jasno i klarownie ukazuje zależność AU/USD.

Co ciekawe spadki cen złota w relacji do polskiej złotówki nie były tak gwałtowne ze względu na wzrost USD/PLN.

Z pewnością warto byłoby zastanowić się w takim układzie nad zabezpieczeniem przyszłych transakcji np. poprzez kontrakty na USD/PLN lub certyfikaty/faktory.20161214-usdpln_dSam dolar również od blisko miesiąca zaczął się konsolidować w okolicach 4,20, co dotychczas stanowiło historyczne maksimum jakie płaciliśmy za $. Aktualne otoczenie tj. FED jak i analiza techniczna wskazuje dalsze umocnienie dolara (w tej chwili mamy już 4,2115). Średnio terminowo można pokusić się o shortowanie waluty – sporo może wyjaśnić się w dniu jutrzejszym.

Gorąco zachęcam do zapisania się na mój NEWSLETTER poprzez który będę informował o wszystkich wpisach, aktualizacjach i nowościach na blogu. Póki co możliwość zapisu jedynie w LEWYM GÓRNYM roku poprzez rozwinięcie SIDEBAR’u. Instruktarz poniżej…

newsletter

Jeżeli masz pytania lub chciałbyś/chciałabyś się podzielić swoimi przemyśleniami, to zachęcam do pozostawienia komentarza pod wpisem.

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści