Zaznacz stronę

rajd-dolara-i-co-dalejRynki finansowe nieprzerwalnie od dziesiątek lat ulegają trendom i cyklom widocznym doskonale kiedy prześledzimy ich dłuższą historię. Poniższy wykres USD/PLN jest jednym z najlepszych tego typu przykładów jaki w ostatnim czasie udało mi się zaobserwować. Zachęcam do wczytania się w uzupełniająca wykres słowną analize moich przemyśleń.

20161217-rajd-dolara-co-dalejJaką mamy aktualnie sytuację na dolarze? W trakcie piątkowego przedpołudnia na parze walutowej USD/PLN zauważyłem pewną prawidłowość. Co widać doskonale na powyższym wykresie od dłuższego czasu rysuje się powtarzalna zmienność. Najpierw UP potem korekta długości |A| by ponownie ruszyć w kierunku północnym – odcinek |B| ze szczytem w styczniu 2016 roku.

Wraz z przyjsciem nowego roku (2016) dochodzi do odreagowania 8 miesięcznej fali wzrostowej. Sytuacja ekonomiczna i polityczna nieznacznie zaczyna się stabilizować – wystarczająco jak dla rynków finansowych. Kurs z 4,15 spada do 3,70. Długość fali spadkowej równa jest długości fali z poprzedniego cyklu – odcinek|A|, wprawne oko zauważy również, że kąt nachylenia odcinka |A| odpowiada nachyleniu odcinkowi z poprzedniej fazy.

Pierwsze spadki z marca 2015 jaki i drugie z końcówki stycznia 2016 rysuja razem górny ogranicznik trendu wzrostowego, który to po przedłużeniu niemal idealnie wpisuje się w zarysowany od początku kwietnia 2016 odcinek |B|, a który to de facto powinien być tej samej długości i nachyleniu co odcinek |B| z poprzedniej fazy wzrostowej z zasięgiem w okolice 4,32-4,35. W tym miejscu upatrywałbym kolejnego szczytu na USD/PLN – możliwe, że jeszcze w tym roku.

Przy zeszłorocznych wzrostach kursu pary walutowej mieliśmy bez wątpienia sprzyjające ku temu warunki i otoczenie. Mam tu na myśli m.in. obniżenie ratingu kredytowego polski przez jedna z głównych agencji ratingowych. W tym roku wyraźnych badźców jest wiecej mianowicie wzrost stóp procentowych w USA i tym samym umocnienie dolara oraz otoczenie polityczne w Polsce – zamieszanie wokół głosowania nad przyszłorocznym budżetem. Z różnych stron słychać o wielu nieprawidłowościach przy głosowaniu,  co rzecz jasna w nadchodzącym tygodniu powinno wpłynąć na ruchy inwestorow na rynkunwalutowym.

Podsumowanie

W mojej ocenie złotówka jako jedna z płynniejszych walut Emergin Markets w tej części Europy jest ailnie narażona na ataki spekulacyjne dokonywane przez smart money.  Biorąc pod uwagę powtarzalność tj. cykliczność pewnych zachowań na rynkach finansowych z dużym prawdopodobieństwem upatruje krótkoterminowo dalszego umocnienia sie dolara wzgledem polskiej złotówki,  a następnie korekty w okolice 3,90 zł/$ co rzecz jasna idealnie wpisałoby się w uzupełnienie zarysowanego przeze mnie na wykresie modelu/hipotezy.

Jeżeli tylko zarysowany przeze mnie schemat będzie sie w najbliższych dniach wypełniał zgodnie z moja myślą, to postaram się w miarę możliwości czasowych zająć krótką pozycję w portfelu emerytalnym – na koncie IKZE.

Gorąco zachęcam do zapisania się na mój NEWSLETTER poprzez który będę informował o wszystkich wpisach, aktualizacjach i nowościach na blogu. Póki co możliwość zapisu jedynie w LEWYM GÓRNYM roku poprzez rozwinięcie SIDEBAR’u. Instruktarz poniżej…

newsletter

Jeżeli masz pytania lub chciałbyś/chciałabyś się podzielić swoimi przemyśleniami, to zachęcam do pozostawienia komentarza pod wpisem.

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści