Zaznacz stronę

portfel-emerytalny-IKZEWitam serdecznie po dłuższej świąteczno-noworocznej przerwie. Nie pisałem od blisko 2,5 tygodnia co jednak nie znaczy, że nic się nie działo w moim portfelu emerytalnym. Po wpisie z 7 grudnia WIG20, Synthos, PGNIG, Asseco, Skarbiec, EUR/PLN – Analiza złożyłem dwa zlecenia kupna akcji Synthos i Skarbiec.

O ile zlecenie na skarbiec zrealizowało się w arkuszu zleceń tego dnia, to synthos pewnie ze względu iż nie doceniłem go wystarczająco już się w nim nie zmieścił. Przez kilka kolejnych dni obserwowałem już tylko „parę odjeżdżającego pociągu”. Z przygody z Synthosem pozostało mi na chwilę obecną cieszyć się jedynie intuicją co do sensu zakupu i konieczność wyciągnięcia wniosków co do ceny jaką wprowadzam w arkuszu zleceń. W pewnych sytuacja nie ma co wahać się z użyciem PCR lub PKC.

Skarbiec Holding S.A.20170104-skarbiecSkarbiec jest moją pierwszą spółką zakupioną do Portfela Emerytalnego i zarazem spółką mającą jedną z lepszych perspektyw w najbliższym czasie – mam tu na myśli względy fundamentalne. Skarbiec Holding jest spółką która zarządza funduszami inwestycyjnymi z aktywami rzędu 15 mld zł. Spółka generuje stabilne przychody i co za tym idzie zyski z prowizji od zarządzania i od zysku. Ze względu na brak konieczności przeprowadzenia większych inwestycji w przyszłości jest w stanie przeznaczać na dywidendę nawet 100% zysków, co na dzień dzisiejszy daje dwucyfrową dywidendę. W mojej ocenie może to być jedna z lepszych długoterminowych inwestycji na GPW.

Patrząc jednak nieco technicznie na wykres – RSI i MACD odbijają dając już jakiż czas temu sygnały kupna, które to doskonale pokryły się z dolnym ogranicznikiem kanału w trendzie wzrostowym. Wykres potwierdził tym samym moje przypuszczenia i rozpoczął ruch w kierunku północnym. Mój zakup nastąpił jednak nieco wcześniej 8 grudnia przy średniej cenie 28 zł za walor.

Średnio terminowo – w najbliższym czasie powinniśmy na SKH testować poziomy okolic 30-30,50 PLN będące górnym ogranicznikiem tego średnioterminowego trendu. Przy sprzyjających warunkach okołogiełdowych można spodziewać się przebicia lub dalszego testowania 31-32 zł. Te poziomy w mojej ocenie mogą być dobrym miejscem do chociażby częściowej realizacji zysków z możliwością powrotu po delikatnym odreagowaniu.

Instal Kraków S.A.20170104-instal-krakowSpółką Instal Kraków zainteresowałem się za sprawą sygnału jaki wygenerował dla mnie Squaber – aplikacja do analiz spółek z GPW, NC i Świata. O ile dotychczas większość takowych transakcji w oparciu o Squabera nie była do końca trafna, to w tym przypadku postanowiłem przeanalizować walor osobiście nieco dokładniej.

Spółka po 13,25 zł zgodnie z sygnałem znalazła się w portfelu.

Na wykresie w ostatnich dniach wyrysowała nam się piękne odbicie od poziomów wsparcia z dolnego ogranicznika kanału trendu wzrostowego z szansą jak mówi Squaber na 16,60 zł w przyszłości. W mojej ocenie jest to możliwe czysto teoretycznie o ile dojdziemy do górnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego. Wykres jak widać lubi poruszać się między obiema liniami więc zobaczymy za pewne w niedalekiej przyszłości. Pozycja jak narazie zarabia około 3 procent. jednak zanim dojdziemy do 16,60 zł po drodze silne opory w okolicach 14 zł – testowane z resztą w ostatnich dniach i 15 zł z wakacji 2015 r.

Polska Grupa Energetyczna S.A.20170104-pgePGE największa polska spółka energetyczna na warszawskim parkiecie od dołków z poziomów 9 zł do dnia dzisiejszego (10,70 zł) zyskała już ponad 18%, to jednak jak cała energetyka ma spory potencjał w 2017 roku. Ekspozycje na PGE otworzyłem po silnym 4% wybiciu się z kanału trendu spadkowego 19 grudnia (pozycja z 20 grudnia).

Fundamentalnie na energetyce nie jest źle… Mamy od stycznia droższy prąd o kilka procent, PGE posiada jedne z większych zasobów własnego paliwa – węgiel, który tez drożeje. Przeprowadzono już podwyższenie kapitału zakładowego – drugi raz już chyba tego nie powtórzą. W razie konsolidacji sektora, jako największy podmiot może wieźć rolę podmiotu dominującego w nowej grupie. W ciągu 2 lat wycena PGE spadła o 50% z 18 do 9 zł z lokalnym szczytem maj 2015 na poziomie 20 zł więc jest do czego wracać. Planowany rynek mocy gdzie spółki energetyczne będą otrzymywać pieniądze za samą gotowość do produkcji energii również sprzyja poprawie notowań w najbliższym czasie.

Oczywiście są również minusy jak PGG, jak kolejne nowe inwestycje, jak konieczność ratowania Polimex’u w ostatnim czasie, to jednak uważam że przy obecnych wycenach jest więcej (+) niż (-) w tej inwestycji.

Technicznie od dołków z 9 zł nastąpiło dynamiczne wybicie przełamujące dominujący w ostatnim czasie trend z szansą podbicia w najbliższym czasie w okolice 11-11,20 zł zgodnie z nieco szerszym ogranicznikiem trendu spadkowego. Dopiero przełamanie tych barier pozwoli nieco bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość i w wyceny rzędu 14-14,20 zł w kolejnych miesiącach.

Niewątpliwie w okolicach 11,20 zł należałaby się jakaś drobna korekta i w tych okolicach raczej będę planował wyskoczyć z PGE.

Moją pozycję długą na PGE otworzyłem za sprawą Certyfikatów Turbo typu Long z dźwignią 3,2, która to jeżeli tylko spełni się mój scenariusz pozwoli mi zarobić około 12-15% lekko licząc. To za sprawą certyfikatów postawiłem wybrać ten walor a nie inny jak np. ENERGA, ENEA czy TAURON. Kierowałem się z jednej strony chęcią przetestowania czegoś nowego – przy moim rachunku IKZE nie mam możliwości nabywania kontraktów terminowych, a z drugiej strony niewielki aczkolwiek wielce prawdopodobny potencjał wzrostu przy niewielkiej dźwigni może realnie wzmocnić wartość portfela.

Więcej o certyfikatach turbo postaram się napisać już niebawem.

Wartość portfela emerytalnego20170104-wartosc-portfela-ikze

  • Zaczynaliśmy z środkami 4866 zł w listopadzie (taki limit wpłat na IKZE w 2016 r.),
  • pierwsza transakcja dokonana 8 grudnia,
  • w między czasie dołowaliśmy w okolice 47xx zł
  • na dzień 30/12/2016 wartość wynosiła 4852 zł
  • dzisiaj tj. 04/12/2016 wartość wynosi 4991,94 zł (+2,59 %)

Jeżeli masz pytania lub chciałbyś/chciałabyś się podzielić swoimi przemyśleniami, to zachęcam do pozostawienia komentarza pod wpisem.

Gorąco zachęcam do zapisania się na mój NEWSLETTER poprzez który będę informował o wszystkich wpisach, aktualizacjach i nowościach na blogu.

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.