Zaznacz stronę

Rynkowy przegląd tygodniaJakże ekscytujący tydzień za nami! WIG20 po raz pierwszy od dłuższego czasu przebił poziom 2000 pkt (poniedziałek). Agencje pozostawiają Polski rating bez zmian (piątek). Tylko tyle i aż tyle sprawiło, że włos na głowie w minionym tygodniu się jeżył. Każda sesja rozpoczynała się pozytywnie/neutralnie dla notowań BlueChipów by w połowie dostarczyć SZOKU! i pod koniec ponownie zneutralizować nastroje.

20170114 moodys

Źródło: money.pl

Choć agencje ratingowe powinny stać na straży wiarygodności podmiotów badanych – to same w ostatnich latach mają spory problem z własną wiarygodnością… Czy rzeczywiście powinniśmy się przejmować co one mają nam do powiedzenia? Z pewnością wielu inwestorów ma co do nich spore wątpliwości jednak dalej „wielka trójca” sieje postrach i trzęsie rynkami…

Miniony tydzień 9-13 stycznia

20170114 wig20 tydzień

Źródło: money.pl

Bez wątpienia perłą wśród spółek z WIG20 okazał się KGHM – tydzień zakończył na +13,77%. Inwestorzy z warszawskiego parkietu popadli w noworoczny szał zakupowy. Początkowy opór 100 zł za akcję szybko i impulsywnie został pobity śrubując co dzień nowe maxima na walorze. Odreagowały również banki natomiast energetyka kończy tydzień na sporym minusie – najgorsza Energa, PGE na które mam certyfikaty w portfelu piątkową sesję może zaliczyć do jednej z najgorszych w ostatnim czasie.

KGHM Polska Miedź S.A.20170114 kgh_dCzy rynek w przypadku tego waloru poszedł już za daleko? z pewnością przydałoby się lekkie odreagowanie ostatnich jakże dynamicznych wzrostów. WIG 20 tydzień zakończył na delikatnym plusie (0,86%) czego nie można powiedzieć o KGHM. Zasadnicze pytanie, to jak zachowa się walor po piątkowych ratingach i czy wcześniej zdystansowany rynek nie pójdzie dalej.

W mojej ocenie najbliższe dni mogą dać korektę. W zeszłym roku przy cenie 110 mieliśmy krótkoterminowe wsparcie dla notowań – dzisiaj może być to już opór. Jednak jak to mówią z trendem nie ma co walczyć.

Dobrym instrumentem do zajęcia pozycji krótkiej na walorze wg mnie byłby Certyfikat ING z małą dźwignią 2,4x „Turbo Short 138,3 na KGHMPLINGNV00711 / INTSKGH00711″ 

ENERGA S.A.20170114 eng_dSpółka jedna z niewielu do których mam jakiś sentyment, a to z racji udziału w IPO rzecz jasna. Choć energetyka już odbiła po listopadowych minimach to jednak ma jeszcze sporo do nadrobienia. Walory Energii w minionym tygodniu z pośród całego indeksu zachowały się najgorzej -3,47%. Na wykresie od początku grudnia rysuje się niewielka konsolidacja. Tego typu formacje w większości przypadków kończą się wybiciem z krótkoterminowym (w przypadku Energii) zasięgiem o szerokości „konsolidacji”, która to mogłoby sięgnąć 10,50 zł za akcje w najbliższym czasie. Taki scenariusz zresztą idealnie wpisałby się w zarysowane na zielono linie kanału trendowego z przystankiem na 10,10 zł.

Kluczem rzecz jasna i raz jeszcze to powtarzam będzie poniedziałkowa sesja i to w którym kierunku podążymy.

Sytuację na PGE opisywałem w poprzednim wpisie 3 nowe pozycje w portfelu: SKARBIEC, Instal Karaków i PGE – analiza i rzecz biorąc nic się nie zmieniło od tego czasu – negatywny sentyment do energetyki jak był tak i jest dalej, może po za doniesieniami o konkursie i zmianach w RN spółki.

Ostre starcie PGE v.s. Tauron PE
pge vs tauron
Cała energetyka od kilku ładnych sesji złapała „boczniaka” jednak na dwóch wykresach powyżej możemy zaobserwować pewne prawidłowości.

  • Obie spółki od listopada odbiły od dna,
  • Ich wykresy zarysowały silny krótkoterminowy trend wzrostowy,
  • Są one blisko dolnego ogranicznika linii trendu,
  • Obu niewiele brakuje do przełamania linii średnioterminowej konsolidacji (PGE ok 11 zł, Tauron ok 3,20 zł),
  • W obu przypadkach potencjał wzrostu większy jest od potencjału dalszego spadku.

W przypadku Tauronu analizie poddana jest dłuższa konsolidacja, krótkoterminowy trend wzrostowy z szansą na 3,40 w lutym czego potwierdzeniem jest linia wierzchołków z grudnia ’15, kwietnia ’16 i sierpnia ’16 oraz dalszy kierunek na 4 zł za akcję.

Na koniec WIG20
20170114 wig20_dPomimo ostatnich 3 spadkowych sesji – zgodnie ze średnią z ostatnich ratingów, WIG20 utrzymał się ponad 2000 pkt. co może świadczyć o ubiciu w tym miejscu wsparcia dla notowań indeksu. Na wykresie zgodnie z ogólno panującym sentymentem od listopada zielone światło z szansą w najbliższym czasie na 2200 pkt.

Przed tygodniem/dwoma gdy byliśmy jeszcze w okolicach 19xx postanowiłem dokładniej przyjrzeć się tej sytuacji pod kontem zakup ETF na WIG20 lub certyfikatów z niewielką dźwignią. W sytuacji kiedy przebijemy i obronimy 2000 pkt., kiedy decyzje ratingowe nie będą negatywne dla Polski – tak też w mojej ocenie się stało!

Portfel „emerytalny”20170114 IKZE

W portfelu po za gotówką ok. 1300 zł (1/4 portfela) w dalszym ciągu INSTAL KRAKÓW, SKARBIEC i Certyfikat Turbo Long na PGE z dźwignią 3,2-3,4x.

Portfel od poprzedniego wpisu jest na delikatnym minusie, a to za sprawą PGE (-6,75%) pozostałe dwie pozycje kolejną 3,08% i 2,75% na plusie.

Pomimo dodatnich stóp zwrotu rozważam w najbliższym czasie możliwość sprzedaży którejś z pozycji ze względu na brak dalszych impulsywnych wzrostów – mam tu na myśli Instal!

Do portfela w ostatnim czasie dopłaciłem 500 zł w ramach limitu wpłat IKZE na 2017 rok.

Gorąco zachęcam do zapisania się na mój NEWSLETTER poprzez który będę informował o wszystkich wpisach, aktualizacjach i nowościach na blogu.

Po zapisaniu się Sprawdź koniecznie m@ila i potwierdź subskrybcję!

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.