Zaznacz stronę

portfel-emerytalny-IKZEDzisiaj chciałem się rozejrzeć za nowymi spółkami do portfela i mimo szczerych chęci zbyt wiele czasu poświęciłem bieżącym sprawom. Zatem pozwolę sobie zrobić tylko szybki przegląd portfela – zawartości oraz perspektyw.

20170122 IKZE

Aktualne Saldo znacznie skurczyło się, a to za sprawą mocno ciążącej pozycji jaką są certyfikaty Long na spółkę PGE z ponad 3-krotną dźwignia. Nie ukrywam o czym wspominałem już wcześniej – był to jeden z pochopnych zakupów.

Przy otwieraniu pozycji z ekspozycją na PGE nie wyczekałem dobrego momentu wejścia, zarazem podświadomie chciałem prędko przetestować w praktyce certyfikaty turbo, co jak widać nie przyniosło dobrych efektów. Ale nie ma co się usprawiedliwiać i szukać winnych – KOSZTOWNA LEKCJA

Trzeba teraz pomyśleć co dalej…

20170122 PGE
W przypadku PGE tak naprawdę zgodnie z niektórymi teoriami powinienem zamknąć pozycję już dawno – ciąć straty gdy były one jeszcze małe. Ale czy na pewno? Certyfikaty Turbo Long jakie otworzyłem na PGE są z ponad 3-krotną dźwignią co znaczy, że szybko tracę – co widać po zmianie wartości pozycji, ale również strata ta szybko może być odpracowana.

Na wykresie PGE w ostatnim czasie zarysowała nam się ciekawa formacja oRGR – odwrócona głowa z ramionami. Formacja ta bardzo często sygnalizuje odwrócenie trendu jaki panuje w danej chwili na walorze. Dodatkowo obecne spadki są zasłużonym odreagowaniem po wcześniejszym impulsie wzrostowym.

Jeżeli tylko teoria o formacji oRGR sprawdzi się, to w niedługim czasie powinniśmy powrócić z notowaniami pod okolice 12,80 zł. Za wzrostami przemawiać miałyby również dobre fundamenty, grudniowe wybicie z krótkoterminowego trendu spadkowego, wsparcie przy średniej i pozytywna zmiana na oscylatorze RSI.

Plan działania na najbliższe dni/tygodnie: NEGATYWNY – Pilnować trzykrotnego wsparcia notowań przy 9,70 zł, POZYTYWNY – prowadzić pozycję zgodnie z oRGR.

20170122 INSTALKRK
Instal Kraków to stosunkowo dobra pozycja w portfelu. Notowania póki co nie mogą poradzić sobie z sforsowaniem oporu na 14,00 zł jednak póki co nie widzę zagrożenia – jesteśmy nisko przy dolnym ograniczniku kanału trendowego. RSI również wspiera notowania w kierunku północnym, a mała konsolidacja na tych poziomach powinna uspokoić oscylator dając pole do dalszych wzrostów.

Przełamanie poziomów 14,00 powinno dać sygnał do dalszego ruchu, choć jak pokazała historia – konsolidacja może tu trwać miesiącami. Pozycja stosunkowo bezpieczna z możliwością zamknięcia w każdej chwili. Aktualny zasięg, to 16,xx zł czyli jakieś 15-20%.

20170122 SKARBIEC

Notowania Skarbca testują cały czas lokalne wsparcia. Płynność w przypadku tego waloru na pewno nie jest oszałamiająca, ale tak jak wspominałem w poprzednich wpisach jest to dobra spółka pod względem dywidendy. Na tym walorze na razie nie planuję żadnych ruchów o ile nie zostanie naruszone wsparcie linii trendu.

Co dalej z WIG20

20170122 wig20

Notowaniami WIG20 interesuję się już od jakiegoś czasu. Duże spółki w 2017 roku mogą pokazać ile są warte tak naprawdę – zwłaszcza po solidnej przecenie energetyków i banków w ostatnim czasie.

Na chwilę obecną twardo broni on wsparcia na wysokości 2000 pkt. z kilku sesyjnym zapasem do dolnego ograniczenia kanału trendowego. Opór ten nie przypadkowo jest też 38,2 zniesieniem fibo licząc od szczytów z maja 2015 roku gdzie kolejny opór 50% fibo będziemy mieć przy okolicach 2100 pkt.

Średnia 200 sesyjna w przypadku tego indeksu zaczyna dopiero się wznosić, co też może zapoczątkować hosse bluechipów z nad Wisły.

Gotówki trochę zostało jeszcze w portfelu + w najbliższych tygodniach planuję zasilić rachunek IKZE świeżymi złotówkami, to też WIG20 poprzez ETF lyxor’a lub certyfikaty wydaje mi się dobrą inwestycją na 2017 r.

Jeżeli masz inne zdanie, to podziel się w komentarzu!

 Gorąco zachęcam do zapisania się na mój NEWSLETTER poprzez który będę informował o wszystkich wpisach, aktualizacjach i nowościach na blogu.

Po zapisaniu się Sprawdź koniecznie m@ila i potwierdź subskrybcję!
Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.