Zaznacz stronę

energetyka czarny koń 2017Niejednokrotnie już wspominałem, że to właśnie branża energetyczna może pokazać w bieżącym roku ile jest tak naprawdę warta. Dzisiaj mieliśmy tego najlepszy przykład – WIG Energia zyskiwał chwilami ponad 6,75%, a sama Energa chwilami zyskiwała ok. 14% Bez wątpienia był to dzień ENERGETYKI

20170126 WIG-ENERG

Co tak naprawdę działo się dzisiaj na WIG ENERGIA? Indeks dotarł do górnego ogranicznika kanału trendu wzrostowego po czym delikatnie cofnęła się dając upust dzisiejszej euforii. Oscylator RSI wzniósł się ponad granicę informującą o wykupieniu rynku, co może świadczyć w najbliższych dniach o ochłodzeniu lub płaskiej konsolidacji. Jednak bardziej prawdopodobnym scenariusze na piątkową sesję wydaje mi się ponowne podejście pod granicę ogranicznika kanału trendowego i ewentualne odreagowanie po weekendzie. Długoterminowo jednak widzę tu dalsze wzrosty.

20170126 PGE

Z pośród wszystkich notowanych spółek z branży energetycznej w moim portfelu znajdują się certyfikaty turbo typu long na PGE. W poprzednim wpisie Przegląd portfela „emerytalnego” IKZE – aktualna analiza spółek i WIG20 informowałem o blisko  -17,48% stracie na tej pozycji, co tylko zmobilizowało mnie do przeprowadzenia dogłębnej analizy waloru. Na wykresie wykreśliłem formację oRGR, o której w kolejnych dniach rozpisywały się również popularne serwisy informacyjne. Na dzień dzisiejszy pozycja daje mi +14,72% zysku – w zaledwie kilka dni zmiana na certyfikatach wyniosła ponad +30%

20170126 turbo

Mój scenariusz bazowy na najbliższe sesje giełdowe to prowadzenie bezpiecznie pozycji z możliwością zamknięcia pozycji przy okolicach 11,50 zł za akcje PGE, co dałoby jeszcze ok 4% wzrostu na walorze i ok 10-12% zysku na certyfikatach. Ważnym argumentem przemawiającym za dalszymi wzrostami na PGE to m.in. przestrzeń do górnego ogranicznika kanału trendu wzrostowego, zarysowana formacja oRGR z zasięgiem ok. 12,80 zł, zniesienie fibo 61,80% przy kursie 11,54 zł.

Reasumując – duży plus na PGE +++

20170126 WIG20

Sam WIG20 również pokazał się w minionych 4 dniach bieżącego tygodnia z dobrej strony. Obronił 2000 pkt będących psychologicznym wsparciem na notowań indeksu jak również zniesieniem fibo 38,2%. W dniu dzisiejszym testowaliśmy kolejny opór fibo 50% i poziom 2100 pkt. Podobnie jak z WIG Energia, pod koniec sesji ruszyła podaż realizująca częściowe zyski mijającego tygodnia.

Po przebiciu 2100 i zbliżeniu się do 2150 pkt będziemy mieli silne wsparcie na 2100 pkt (50% fibo).

Na najbliższe sesję widzę jak najbardziej pozytywny scenariusz. +++

20170126 ACTION

Na sam koniec chciałbym zaprezentować wykres ACTION do niedawna wiodącego dystrybutora sprzętu komputerowego, który popadł w niełaskę fiskusa. Od blisko pół roku firma przebywa w postępowaniu sanacyjnym, co ma na celu wyciągnięcie firmy na prostą. W ostatnim czasie napłynęło z firmy sporo pozytywnych informacji związanych m.in. z znacznym obniżeniu kary wobec US. Nowe plany i możliwości biznesowe firmy oraz zapewnienia prezesa o sporych zapasach gotówki w firmie, świetnej płynności i układów z wierzycielami.

Spółka dalej nieprzerwanie prowadzi działalność i ma spore szanse wyjść obronną ręką z całego tego zamieszania.

Na wykresie widać szansę zarysowania się krótko/średnio terminowego trendu wzrostowego lub chociażby wzrostową korektę ostatnich spadków. Kurs w ostatnich dniach nie przełamał dolnego ogranicznika kanału trendu zapowiadając tym samym szansę na kilku procentową wzwyżkę.

Osobiście w dniu wczorajszym (25/01/2017) otworzyłem długą pozycje na Action. W tym celu wykorzystałem całą pozostałą gotówkę na rachunku IKZE ok 1300 zł. Pozycja w mojej ocenie daje spore szanse w średnim i długim terminie. Choć cały czas dałbym tu pomarańczowe światło.

Jeżeli masz inne zdanie, to podziel się w komentarzu!

 Gorąco zachęcam do zapisania się na mój NEWSLETTER poprzez który będę informował o wszystkich wpisach, aktualizacjach i nowościach na blogu.

Po zapisaniu się Sprawdź koniecznie m@ila i potwierdź subskrybcję!

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.