Zaznacz stronę

portfel-emerytalny-IKZEPo poprzednim wpisie pt. Jak skutecznie inwestować w fundusze inwestycyjne? pokusiłem się o przeprowadzenie analizy jaki potencjał hossy na najbliższy rok – dwa znajduje się na WIG20. Czemu akurat WIG20 a nie inny indeks? Otóż na WIG20 jako jeden z niewielu indeksów na GPW możemy zająć pozycję poprzez kontrakty, faktory czy certyfikaty np. certyfikaty turbo.

WIG20 w szerokim ujęciu (od połowy 1999 r.)

20170207 WIG20 prognozaTen wykres podobnie jak wykres z poprzedniego wpisu dobitnie obrazuje długoterminowy trend jaki panuje na rynku oraz pewne historyczne analogie jakie możemy na nim zaobserwować.

Pierwsza analogia to układ ABCDE z 2001-2003 roku i jego nieco mniejszy odpowiednik z roku 2016

Mimo tak skomplikowanego układu zachowana zostaje wieloletnia linia trendu, która stanowi silne wsparcie dla notowań.

Na wykresie ośmioma pionowymi liniami oznaczyłem przedziały w których to należałoby podjąć decyzję o zajęciu odpowiedniej pozycji by generować zysk z ruchu indeksu. Wygenerowane w ten sposób sygnały – 4x SELL i 4x BUY na samych tylko wzrostach dwóch pierwszych sygnałów pozwoliłyny zarobić bez dodatkowej dzwigni ok 260%

Po domknięciu układu ABCDE w grudniu 2016 r. wygenerował się silny sygnał kupna, który tylko do dnia dzisiejszego dał zarobić ok 14% w blisko 2 miesiące.

Biorąc pod uwagę replikę impulsu wzrostowego zapoczątkowanego w 2003 roku przed nami fala o potencjale ok 200% jednak uwzględniając proporcje układu ABCDE – ok. 2x mniejszy impuls powinien sięgnąć ok. 100%.

WIG20 w analizie krótko i średnio terminowej

20170208 wig20
Świetną informacją jest obecna konsolidacja w okolicach 2040-2080 pkt i próby natarcia na 2100 mimo iż póki co jest to silny opór – wynikający również z 50% zniesienia fibo, to jednak w mojej ocenie prędzej czy później (kilka sesji) zostanie on pokonany zgodnie z zarysowaną linią trendu.

Stali czytelnicy mojego bloga pamiętają jak jakiś czas temu …kolejna transakcja na WIG20 opisywałem zajętą wcześniej pozycję na faktorze RCFL3W20, którą jak się dzisiaj okazuje nie potrzebnie zamykałem. Zysk do dnia dzisiejszego wyniósłby ok. 62% (dzisiejsza cena 66,50 zł, a nabywany był po 41 zł).

Środowy przegląd portfela

SKARBIEC HOLDING S.A.

20170208 skarbiecSkarbiec – Jak się okazuje jest pozycją w portfelu, która jak dotąd generuje największy procentowy zysk – 13,64%. Spółka w ostatnim czasie pochwaliła się, w mojej ocenie rewelacyjnymi informacjami mianowicie wielkość aktywów pod jej zarządzaniem wzrosła do przeszło 19,3 mld zł. Co przy tak korzystnych warunkach na rynku skutkować może niczym innym jak większą prowizją za zarządzanie za 2016 rok jak również bieżący i następne kwartały. W dniu 15 lutego opublikowane zostaną odpowiednie raporty.

Spółka póki co cały czas pozostaje w portfelu.

POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA SA – PGE

20170208 pgeW oparciu o spółkę PGE jak informowałem wielokrotnie w poprzednich wpisach ma zakupione certyfikaty Turbo Long z ok. 3-krotną dźwignią. Zakup był dokonywany przy kursie spółki w okolicach 10,52 zł. Na chwilę obecną pozycja generuje 6,75% zysku mimo wcześniejszych chwilowych 15%

Na spółce na chwilę obecną wykres tworzy nam odreagowanie poprzednich dynamicznych wzrostów. W mojej ocenie zgodnie z poprzednio zarysowaną pormacją oRGR, liniami trendu wzrostowego i poprawą sentymentu do energetyki, podtrzymuję zielone światło i dalsze wzrosty.

Pozycja pozostaje w portfelu.

INSTAL KRAKÓW SA

20170208 instal krakówMimo iż pozycja w ostatnich 2 dniach testuje wsparcie, to jednak dzisiaj delikatnie przełamała zarysowane przeze mnie linie trendu, to jednak zatrzymała się na wcześniej również zarysowanej poziomej linii wielokrotnego wsparcia. Pozycja mimo wcześniejszych kilku procentowych zysków – dzisiaj jest jedynie 0,60% na plusie.

Najbliższe sesje zadecydują czy spółka zostanie czy wypadnie z portfela. Walor od dłuższego czasu konsoliduje się w okolicach 13,40-14,00 zł i grzechem byłoby sprzedanie go po dzisiejszej wycenie.

Pomarańczowe światło, czekam i w razie czego będę reagował.

ACTION SA

20170208 actionDo niedawna lider branży komputerowej w Polsce dzisiaj próbuje podnieść się z kolan – w mojej ocenie ma silne fundamenty i spore szanse by tego dokonać. Z technicznego punktu widzenia jesteśmy przy silnym wsparciu – dolne ograniczenie kanału trendowego, neutralne oscylatory i tak naprawdę zależy wszystko od układu i rady wierzycieli.

Podobnie jak z instalem – czekam i reaguję

Pomarańczowe światło.

Plany i propozycje do portfela IKZE

W dniu wczorajszym dokonałem kolejnej już w tym roku dopłaty w ramach limitu na 2017 rok. Zatem wpłaty zrealizowane są już na poziomie 1000 zł z 5115,60 jakie dopuszcza tegoroczny limit.

W portfelu mam 505,48 zł gotówki i przed zajęciem kolejnej pozycji muszę czekać co wyklaruje się na Instal Kraków i Action. Na celowniku rzecz jasna WIG20 poprzez ETF lyxorETFW20 lub certyfikaty ING Turbo Long z ok 3-krotną dźwignią oraz:

ORANGE POLSKA S.A.

20170208 orangeSpółka znajduje się w dość ciekawej sytuacji technicznej – od dołu dość silne wsparcie poprzez linię trendu, od góry opadająca linia trendu tworzące razem klin. Spółka znajduje się na wyprzedaniu o czym mówi oscylator RSI, mamy silne wsparcie od dołu, spółka jest dużą wielomiliardową i płynną spółką dywidendową. Z technicznego punktu widzenia powinno nastąpić teraz odbicie pod kolejne zniesienia fibo z silniejszym oporem w okolicy 5,46 zł.

Spółka ma moje zielone światło, czekam na wolne środki i stale doglądam sytuacji.

Jeżeli masz inne zdanie, to podziel się w komentarzu!

 Gorąco zachęcam do zapisania się na mój NEWSLETTER poprzez który będę informował o wszystkich wpisach, aktualizacjach i nowościach na blogu.

Po zapisaniu się Sprawdź koniecznie m@ila i potwierdź subskrybcję!

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.