Zaznacz stronę

sprzedaż a krótka sprzedażZe względu na chwilowy brak czasu – duże zmiany w życiu zawodowym, nie zawsze mogę pisać kiedy bym miał na to ochotę. W ubiegłym tygodniu tj. 10 lutego zamknąłem po 7,5 tygodniach pozycję długą na certyfikatach PGE. Zakup odbył się 20 grudnia po cenie 3,25 zł za certyfikat (cena akcji 10,52 zł) a sprzedaż 10 lutego po 4,10 zł (cena akcji ok. 11,52 zł).

20170216 pgeJasne, że mógłbym jeszcze potrzymać pozycję i następnego dnia zgarnąć dodatkowe 10-12% jednak w przemyślanych inwestycjach nie o to chodzi… Moja hipoteza o formacji oRGR z poprzednich wpisów jest jak najbardziej wciąż aktualna jednak to przed 2 tygodniami w tych okolicach ustawiłem swój take profit. Nie przesunąłem go wraz z idącą naprzód pozycją.

Kurs rzecz jasna i co widać po oscylatorach, liniach trendu i świecach MUSIAŁ w ostatnich sesjach odreagować wcześniejsze wzrosty. Nie wykluczam możliwości zajęcia ponownie pozycji na walorze – jednak ze względu na wrażliwość energetyki liczyłbym tutaj na nieco większe odreagowanie i cofnięcie się kursu pod 11 zł.

Rynek co widać choćby po wykresie WIG 20 w ostatnim czasie jest bardzo wykupiony.

20170216 wig20
Trumpomania zawitała co widać również do Polski. W jednym z poprzednich wpisów rozważałem również możliwość zajęcia długiej pozycji na WIG20 – przyglądałem się temu w zasadzie cały tydzień i patrzyłem tylko jak odjeżdża pociąg. Świadomy inwestor nie wsiada gdy pociąg odjechał już za peron… Strategia o zajęciu długiej pozycji jest jak najbardziej aktualna jednak chciałbym wyczekać nieco bardziej odpowiedniego momentu wejścia. Na chwilę obecna jest drogo, rzec by się chciało bardzo drogo – ale drogo to przecież pojęcie względne.

Na WIG20 w zasadzie od początku roku – 2 miesiące nie mieliśmy żadnej korekty!!!

Inna ciekawa pozycja w portfelu, która daje zarobić już przeszło 15% to Skarbiec Holding

20170216 skarbiec
Spółka 15 lutego ogłosiła świetne wyniki, kurs wyłamuje górne ograniczniki kanału trendu wzrostowego jaki zarysowałem jeszcze w starym roku. Najbliższe 1-2 sesje powinny utwierdzić co dalej z kursem. Szczerze spodziewałem się większej reakcji na wyniki, być może kurs już je uwzględnił wcześniej.

Rok 2017 z pewnością będzie dobrym rokiem dla zarządzających, stąd bardzo wierzę w ten walor. Kolejnym paliwem do dalszych wzrostów na Skarbcu powinno być info o wysokości planowanej dywidendy, a jeszcze wcześniej kolejne raporty kwartalne, półroczne itp.

Mimo tak spektakularnych wzrostów na Skarbcu, to i tak wskaźnikowo jest on stosunkowo tanią spółką.

Na pozostałe dwie pozycje w portfelu tj. Instal Kraków i ACTION wystawiłem zlecenia sell zgodnie z prawdopodobieństwem zachowywania się kursu w najbliższym czasie. Mimo stosunkowo dobrych warunków technicznych do wzrostów, obie spółki stoją w miejscu – jedna na 1% plusie druga na minusie i tak dzień w dzień.

ACTION S.A. (góra), Instal Kraków (dół)20170216 action 20170216 instal kraków
Już od jakiegoś czasu borykam się z myślami o ich sprzedaży i tak też postanowiłem. Na spółkach jak już wcześniej pisałem nie tracę pieniędzy, ale tracę czas i szanse zarobku gdzie indziej – strata poprzez utracone potencjalne korzyści.

Przed kilkoma dniami pisałem również o spółce ORANGE POLSKA S.A. I co by tu o niej dzisiaj napisać he he he…20170216 orange
W momencie kiedy pisałem o Orange byliśmy w przededniu tej ostatniej długiej białej świecy na wykresie. Chciałem otworzyć pozycję długo na walorze poprzez certyfikaty turbo z kilkukrotną dźwignią – nie zdążyłem ze względu na natłok myśli i obowiązków. Żal był ogromny gdy pojawiła się ta mega świeca – wtedy myślałem sobie: NIE ZAROBIŁEM PEWNYCH 20-30%.

Wzrosty te zaserwowane były przed walnym, które niesamowicie rozczarowało swoich akcjonariuszy po czym wykres pikował jednego dnia o 10-12%, następnego dnia spadki zostały pogłębione, następnego dnia i w dniu dzisiejszym w zasadzie również…

Winna staje się dywidenda, a raczej jej brak w tym i prawdopodobnie następnym roku oraz odpisy.

Z mojego punktu widzenie osobiście nie jest to zła informacja. Z jednej strony wydaje się być to dobra informacja, bowiem spółka ma ambitne plany inwestycyjne oraz wisi nad nią widmo kilkuset milionowej kary.

Technicznie spółka odbiła się od dna z czerwca 2016 r. które to było i „jest” najniższym punktem notowań spółki w historii. Czysto spekulacyjnie pomyślałbym tutaj nad zajęciem krótko i średnioterminowej pozycji długiej. Myślę, że dobrą ceną będą okolice 4,80 +/- kilka groszy.

Pod obserwację w dniu dzisiejszym wrzuciłem jeszcze kilka spółek, są to największe spółki notowane na GPW i co za tym idzie jedne z płynniejszych ale to co jeszcze je łączy to ciekawa chwila w jakiej znajdują się ich wykresy i prawdopodobieństwo zarobku na krótkoterminowym shorcie!

PKN ORLEN S.A.
20170216 pknPKN Orlen po ostatnich doniesieniach o możliwości połączenia go z lotosem wybił opór na 138,2% zniesienia fibo który to jednocześnie był szczytem z początku stycznia i dotarł pod górne organicznie kanału trendu wzrostowego, ruch ten potwierdził górny ogranicznik. Jeżeli tylko kurs w najbliższej tj. piatkowej sesji 18 lutego podejdzie raz jeszcze pod zasięg górnego cienia będzie to świetny moment do zajecia krótkiej pozycji z szansą na kilka-kilkanaście procent zysku.

PKO BP S.A.20170216 pkoNotowania PKO BP dotarły pod górny ogranicznik kanału trendu wzrostowego, RSI pod 80 świadczy o wykupieniu, dotarliśmy również pod 78,6% zniesienie fibo – co prawda wygląda na przełamane, to jednak przed dalszymi wzrostami przydałaby się niewielka korekta – konsolidacja.

PGNIG S.A.20170216 pgnigNasza „Polska Gazownia” również po opublikowaniu świetnych wyników dała upust emocjom poprzez kilkuprocentowe wywindowanie kursu w górę. Nastąpiło przebicie dwóch istotnych oporów – jednak widziałbym tutaj również spore szanse na cofnięcie – choć dalej utrzymuję trend wzrostowy z szansą na 7 zł

PEKAO S.A.20170216 pekaoMoże nie czarny, ale na pewno koń i motor napędowy tegorocznej hossy. Po plotkach o przejęciu i problemach włochów polskie już PEKAO odrabia wcześniejsze straty i jest już na kilkunastoprocentowym plusie od swoich lokalnych minimów. Spółka ogłosiła kilka dni temu atrakcyjną blisko 6% dywidendę, to jednak i tutaj przydałoby się odreagowanie przed wiosennym rajdem ku północy. W mojej ocenie czymś normalnym byłoby cofnięcie się pod 140 zł czy nawet dolny ogranicznik kanału trendu wzrostowego.

KGHM S.A.20170216 kghmSpółka dotarła do pewnego rodzaju oporu tj. 161,8% fibo i zarazem szczyt z maja 2015 roku. I choć miedź na giełdach stale rośnie, to na KGHM już dawno nie było przyzwoitej korekty. Na dodatek spółka ogłosiła kolejny gigantyczny odpis w Sierra – ponad 5 mld zł. Kurs ma szanse na 137,72 ale są one niewielkie prędzej albo przed 137,72 widziałbym cofnięcie się na 117,92 lub chociażby 121,96 zł.

PZU S.A.20170216 pzuOd dołka w październiku 2016 wartość PZU wzrosła już o ponad 50%. W mojej ocenie jest to jedna z lepszych spółek na GPW, dodam spółek o najpewniejszej biznesowej sytuacji i perspektywach. Dodatkowo po za ubezpieczeniami od jakiegoś czasu silnie stawia na bankowość więc kolejny +

Ale… od jakiegoś czasu kurs szoruje po dolnym ograniczniku kanału trendu wzrostowego przez co w mojej ocenie utrzymuje się na siłę notowania bez większej/mniejszej korekty, która po tak imponujących wzrostach należy się. Osobiście chciałem kupić PZU przy kursie 24-25 zł ale liczyłem na dalsze spadki zgodnie z trendem jaki wtedy panował. Później przegapiłem wybicie, pociąg odjechał i tyle zostało…

Jeżeli masz inne zdanie, to podziel się w komentarzu!

 Gorąco zachęcam do zapisania się na mój NEWSLETTER poprzez który będę informował o wszystkich wpisach, aktualizacjach i nowościach na blogu.

Po zapisaniu się Sprawdź koniecznie m@ila i potwierdź subskrybcję!

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.