Zaznacz stronę

and invest in orange polska

„All you need is Love” pod takim krzykliwym hasłem reklamuje się ostatnio wiodący operator telekomunikacyjny w Polsce. Tym operatorem jest Orange Polska S.A. dawna Telekomunikacja Polska S.A. ale to fakty o których raczej nie trzeba nikomu przypominać.

Na temat notowań Orange pisałem już przed kilkoma dniami 215% potencjału na WIG20, przegląd portfela – analiza i propozycje gdzie zaproponowałem Orange jako propozycję do portfela emerytalnego.20170220 orange 8 lutyTak wyglądała sytuacja i mój komentarz z 8 lutego br. niewątpliwie „wtedy” i „dziś”, to już historia – ale i tak czasem bywa na rynku kapitałowym.

„W momencie kiedy pisałem o Orange byliśmy w przededniu tej ostatniej długiej białej świecy na wykresie. Chciałem otworzyć pozycję długo na walorze poprzez certyfikaty turbo z kilkukrotną dźwignią – nie zdążyłem ze względu na natłok myśli i obowiązków. Żal był ogromny gdy pojawiła się ta mega świeca – wtedy myślałem sobie: NIE ZAROBIŁEM PEWNYCH 20-30%.
Wzrosty te zaserwowane były przed walnym, które niesamowicie rozczarowało swoich akcjonariuszy po czym wykres pikował jednego dnia o 10-12%, następnego dnia spadki zostały pogłębione, następnego dnia i w dniu dzisiejszym w zasadzie również…
Winna staje się dywidenda, a raczej jej brak w tym i prawdopodobnie następnym roku oraz odpisy.
Z mojego punktu widzenie osobiście nie jest to zła informacja. Z jednej strony wydaje się być to dobra informacja, bowiem spółka ma ambitne plany inwestycyjne oraz wisi nad nią widmo kilkuset milionowej kary.
Technicznie spółka odbiła się od dna z czerwca 2016 r. które to było i „jest” najniższym punktem notowań spółki w historii. Czysto spekulacyjnie pomyślałbym tutaj nad zajęciem krótko i średnioterminowej pozycji długiej. Myślę, że dobrą ceną będą okolice 4,80 +/- kilka groszy.” (17/02/2017)

Mimo silnych spadków w ostatnich dniach, które wg mnie zdyskontowały już na dłuuugiii czas brak dywidendy – choć i to jeszcze nie jest przesądzone, to przed nami raczej stabilizacja i powolne aczkolwiek odbudowywanie zaufania inwestorów (wzrosty).

Spółka co widać na załączonym u samej góry klipie video z YouTube’a ma nową strategię, miłą i przyjemną wizualizację… fundamentalnie rozpisane są nowe ciekawe i wiele obiecujące programy inwestycyjne zwiększające wartość wewnętrzna spółki.20170220 orangeNa wykresie po mimo silnych spadków z przed kilku dni widać DUŻY STOP w formie braku dalszej podaży ze strony sprzedających. Obroty wyhamowały do średniej. Wskaźniki takie jak RSI mówiące o wykupieniu/wyprzedaniu rynku sygnalizuję koniec spadków i szansę wg moich interpretacji na odbicie – dalej wzrosty.

Na wykresie wyrysowała się również ciekawa formacja świecowa jaką jest „Trzy gwiazdy południa” sygnalizujące odwrócenie trendu ze spadkowego na pro-wzrostowy.

Technicznie – już na koniec, jesteśmy w okolicach historycznych minimów (sesja z poniedziałku 4,83 zł), mamy silne wsparcie na 4,88 zł i pierwszy opór na 5,11 zł. W przypadku rzeczywiście odwrócenia trendu w najbliższych 1-2 sesjach, nie powinniśmy w średnim terminie (końcówka marca) mieć problemów z dotarciem pod 5,28 zł.

Zastanawiając się poważnie nad zajęciem długiej pozycji na Orange Polska S.A. rozważałem 3 dostępne sposoby by to uczynić:

  1. Faktory – RCFL2OPL.PL, RCFL3OPL.PL
  2. Certyfikaty Turbo Long – INTLOPL14514 dźwignia 9,5x, INTLOPL14001 dżwignia 5,8x
  3. Akcje – standardowy zakup akcji

Faktory ze względu na znikomą płynność, doświadczenie z przeszłości – ODPADAJĄ. Certyfikaty których jestem wielkim fanem niestety nie mają na chwilę obecną dobrej oferty dla tego waloru. Instrument inwestycyjny z dzwignią 9x, a nawet 5x to jak dla mnie zbyt duże ryzyko biorąc pod uwagę charakterystykę certyfikatów ING Turbo i faktu knock-out.20170220 orange certyfikaty

Pozostały zatem jeszcze tylko kontrakty, których nie mam dostępnych w ramach konta IKZE i podejście standardowe czyli zakup akcji. Po przeprowadzeniu krótkich analiz AKCJE wygrały!

Przegląd rynku – sytuacja na WIG2020170220 wig20

Propozycja – ciekawa sytuacja na mBank20170220 mBank

Jeżeli masz inne zdanie, to podziel się w komentarzu!

Gorąco zachęcam do zapisania się na mój NEWSLETTER poprzez który będę informował o wszystkich wpisach, aktualizacjach i nowościach na blogu.

Po zapisaniu się Sprawdź koniecznie m@ila i potwierdź subskrybcję!

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.