Zaznacz stronę

instal krakówPo blisko 3 tygodniowej przerwie – spowodowanej brakiem czasu, wracam do aktualizacji bloga i portfela. W tym czasie w portfelu panował całkowity marazm… zmuszony byłem tylko i wyłącznie obserwować rynek, a i na to czasem brakowało chwili. W piątek 10 marca po kilku lepszych sesjach na Instalu Kraków postanowiłem zamknąć pozycję długą przy cenie 14,50 zł za akcję.

20170312 instal krakówAkcje mimo spadków w ostatnim czasie (jeszcze przed tygodniem – dwoma) dały zarobić przeszło 9,35% w blisko dwa i pół miesiąca. Wzrosty z ostatniego tygodnia tak naprawdę nie były poprzedzone żadną istotną informacją stąd jeszcze większe moje zaskoczenie. Spółka co prawda jest przed wynikami, a takie ruchy mogą sygnalizować wyniki lepsze od oczekiwać, to jednak obiecałem sobie już jakiś czas wyjść z tego waloru. Decyzja podjęta została przy wartościach 14,50 stanowiących ważne punkty na wykresie – 78,6 zniesienie fibo.

Oczywiście można by rzec, po co zamykałem zyskowną i rosnącą pozycje – a to dlatego, że zraziłem się do tego waloru ze względu na niską płynność, brak informacji choć czasem brak informacji, to też dobra informacja. Krótko okresowo walor jest już wykupiony stąd w mojej opinii drogi!

Chciałbym pochwalić się wynikami mojego portfela emerytalnego jaki prowadzę w oparciu o IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) – czemu akurat w tej formule wyjaśniłem w wpisie pt. Prosta optymalizacja podatkowa dla każdego – analiza dostępnych rozwiązań.

Pierwsze pieniądze napłynęły do niego pod koniec listopada 2016 r. natomiast pierwsza transakcja otwarta była około 3 miesiące temu tj. 8 grudnia. Kupowałem wtedy akcje Skarbca, które z resztą posiadam do dnia dzisiejszego.20170312 ROI

Wykres powyżej przedstawia skumulowaną stopę zwrotu uwzględniającą wszystkie transakcję na portfelu w tym również dopłatę kolejnych środków w ramach limitu wpłat za 2016 i 2017 rok.

Dane jakie musiałem przetworzyć w Excel’u aby idealnie odwzorować wszystko to co działo się na portfelu przez ostatnie 3 miesiące spowodowały, że z pozoru prosty wykres przygotowywałem blisko 2h.

Póki co danych jest jeszcze zbyt mało by przygotować obszerną analizę, to jednak stopa zwrotu na poziomie +8,19% daje mi sporo satysfakcji i radości. Gdyby spojrzeć na ten wynik z perspektywy i skali roku, to 32,79% robi już zdecydowanie Mega wrażenie.

Ale nie ma co popadać w samozachwyt i trzeba brać się dalej do pracy stąd jedna analiza/propozycja do portfela pod rozwagę w najbliższych dniach.

Dość często tak i tym razem padło na WIG 20.20170312 WIG20

Indeks po raz kolejny znajduje się w dość ciekawym miejscu! Po ostatniej piątkowej sesji notowania wybroniły poziom 2200 pkt, co stanowi pewne psychologiczne wsparcie. Sam WIG20 dotarł w okolice dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego, co może również stanowić silne wsparcie. Ponadto od kilku sesji testowane są poziomy 61,8 zniesienia Fibonacciego.

Na wykresie pozwoliłem sobie wyrysować dwa możliwe scenariusze, ten optymistyczny – zielony i nieco bardziej pesymistyczny – czerwony. Osobiście wolałbym ten pierwszy ze względu na pozostałe pozycje w portfelu choć w rzeczywistości można zarabiać również i na spadkach indeksu.

Następne 1-2 sesje mam nadzieję pozwolą podjąć mi decyzję i otworzę nową pozycję (krótką lub długą) w portfelu poprzez certyfikaty turbo z jakich już nie raz korzystałem w ramach portfela IZKE.

Najbliższym silniejszym oporem w przypadku pierwszego scenariusza będą poziomy 2300 pkt. co daje nam ok. 4,5% potencjał do wzrostów, a następnie 2365 pkt (ok. 7,5%). W przypadku pesymistycznego scenariusza spadamy w okolice 2100-2105 pkt. gdzie czeka na nas silne wsparcie ze strony 50% zniesienia fibo.

INTLW2012484

Jeżeli masz inne zdanie, to podziel się w komentarzu!

Gorąco zachęcam do zapisania się na mój NEWSLETTER poprzez który będę informował o wszystkich wpisach, aktualizacjach i nowościach na blogu.

Po zapisaniu się Sprawdź koniecznie m@ila i potwierdź subskrybcję!