Zaznacz stronę

Klątwa Roceffeler'aPodpis pod obrazkiem nie jest całkiem przypadkowy, bo tak tylko chyba można nazwać to co się dzieje od kilku dni na globalnych parkietach. Jeszcze przed kilkoma dniami chciałem pisać o rewelacyjnych wynikach portfela, o odbiciu na linii trendu w przypadku WIG20 itp. Po weekendzie zdążyłem się jeszcze pochwalić przez kanał na facebook’u super wynikiem z otwarciu GPW… i trach!

Chwilę po otwarciu rynków zza oceanu nastąpiła fala wyprzedaży na europejskich parkietach… Czy była i jest to wciąż klątwa Rockefeller’a?

W dniu 20 marca 2017 r. zmarł dość kontrowersyjny i owiany raczej złą sławą miliarder, dodam tylko że najstarszy na świecie miliarder (101 lat)!!! Jedna z bardziej wpływowych osób na świecie – swoimi „mackami” owinięty miał cały świat. Wg rankingu Forbes majątek jego szacowany był na ok. 3 mld $ i w tym momencie należałoby się na chwilę zatrzymać…

David Rokcefeller, potomek słynnego John D. Rockefeller’a – założyciela Standard Oil Company prawdopodobnie największej i najcenniejszej firmy na świecie (w latach świetności przerabiała ok 90% całej ropy w USA). Majątek John D. Rockefeller’a w 1937 r. równał się 1,5% produktu narodowego USA!!! Wg różnych szacunków wartość fortuny przeliczona na dzisiejsze pieniądze to nawet 340-350 mld $

Firma Standard Oil Company jako monopolista została zmuszona do podziału na 33 mniejsze przedsiębiorstwa z których wywodzą się m.in. Exxon Mobil czy Chevron. Duża część biznesu dawnego Standard Oil jest dzisiaj również w rękach BP i innych większych firm.

W związku z wszystkimi koniugacjami jakie miały miejsce w ostatnich latach ciężko jest oszacować rzeczywistą wartość majątku Davida Rockefeller’a. Obecna wartość samego Exxona i Chevrona to ponad 600 mld $. Rockefeller wraz z całą swoją familią umiejętnie ukrywali swoje majątki poprzez różnego rodzaju Trust’y.

20170322 ^spx_d

Bynajmniej to co miało miejsce w ostatnich dniach na giełdach w USA, Europie i całym Świecie w tym Polsce nie było kwestią przypadku… O ile rynki rzeczywiście są miejscami przewartościowane, a same akcje wielu przedsiębiorstw za oceanem oderwane od fundamentów, to mi jako osobie z otwartym umysłem i świadomością jak rzeczywiście skonstruowany jest świat – kto nim rządzi (korporacje) ciężko jest nie powiązać pewnych faktów.

20170322 wig20Mówiąc krótko o rodzimym rynku – WIG20, to została poważnie naruszona dolna linia trendu wzrostowego. W innej tak podobnej sytuacji zapewne bezpiecznie byłoby zamknąć wszystkie pozycje long (takie też mam w portfelu). Jednak w tym przypadku odczekam 1-2 sesje z podjęciem decyzji.

Póki co mamy przed sobą silne wsparcie przełamanie którego to dopiero dało by jasny sygnał do odwrotu.20170322 ROI

Mimo wszechogarniających rynek spadkom Mój portfel zachowuje się dość neutralnie… Pozycje Long na certyfikatach ING Turbo na WIG20 – co prawda oddały już wszystkie zyski, to jednak inne pozycje w tym czasie rosną (Action, Orange, Skarbiec).

Jeżeli masz inne zdanie, to podziel się w komentarzu!

Gorąco zachęcam do zapisania się na mój NEWSLETTER poprzez który będę informował o wszystkich wpisach, aktualizacjach i nowościach na blogu.

Po zapisaniu się Sprawdź koniecznie m@ila i potwierdź subskrybcję!

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.