Zaznacz stronę

kres hossy na gpwDobre półtorej tygodnia temu na rynku coś pękło, coś jakby aktualnie panująca hossa dostała zadyszki… Główne indeksy wybijają trend wzrostowy bokiem i testują coraz szerszą konsolidację szukając przy tym coraz to dalszych wsparć i oporów.

Trzeba się chyba aktualnie zastanowić co dalej…

20170330 wig20

Pozycja jaką otwierałem na WIG20 przed dwoma tygodniami była dość przemyślana z punktu widzenia trendu jaki panował w tamtym czasie na głównym indeksie. Jak dobrze pamiętam wspomagałem się również oscylatorem RSI. Zapomniałem czy też nie miałem dotychczas praktyki zwracania uwagi na MACD, który to już wcześniej dawał jasne sygnały kłopotów, które to zbliżały się nieuchronnie…

W drugiej połowie lutego na wykresie i oscylatorze MACD zaczęła kształtować się negatywna dywergencja mówiąca nam o słabnącej sile aktualnie panującego trendu. Kolejne szczyty cenowe na wykresie miały miejsce przy opadającym – jakby to nie brzmiało głupi – oscylatorze. Taki stan bardzo często może zwiastować odwrócenie się trendu lub jakąś boczną konsolidację.

Zejście oscylatora MACD w ujemne wartości lub okolice „zera” może już tylko potwierdzić nam aktualną teorię co do dalszych losów na WIG20.

Osobiście będę szukał okazji do możliwie jak najkorzystniejszej okazji by zamknąć pozycję long i ewentualnie po dalszej obserwacji rozważyć chwilowe shortowanie – portfel w końcu musi na czymś zarabiać.

20170330 Action

W dniu dzisiejszym udało mi się w końcu zamknąć jeszcze jedną pozycję – sprzedałem cały pakiet akcji ACTION S.A. Na walorach tej spółki mimo chwilowych strat rzędu kilkunastu procent finalnie udało się zarobić skromne 4%. Patrząc jednak na wykres z dużym prawdopodobieństwem spółka może dalej rosnąć i ewentualne sforsowanie 4,79-4,80 dałoby sygnał do dalszych wzrostów na 5,40 i wyżej, to ja jednak stopuje!

Inwestowanie w spółki o niepewnej sytuacji prawnej i finansowej niesie ze sobą ogromne ryzyko i nierzadko emocje. Tutaj prym wiodą insiderzy, którzy mają dostęp do informacji poufnych itp. Zakup tych akcji był czystą spekulacją jednak nie jest to dla mnie…

Na koniec przygotowałem jeszcze jeden ciekawy wykres i dość smutną historię pewnej spółki z portfela.

20170330 Skarbiec Skarbiec Holding, to spółka będąca w portfelu już 4 miesiąc. Skromny pakiet zakupiony został po średniej cenie 27,90 zł za akcję. Przed ogłoszeniem wyników wyrysował się na wykresie szybki trend wzrostowy, który wywindował cenę akcji na przeszło 33 zł. Ja akcje kupiłem z myślą o przyszłych dywidendach. Jednak od czasu wyników do dzisiaj, co widać wyrysował się już kolejny przeciwny mocny trend spadkowy.

Pozycja cały czas generuje zysk jednak ginie on z sesji na sesję… Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują dalsze osuwanie się notowań spółki. W dniu wczorajszym doszła ponadto kolejna zła wiadomość z UKNF dot. ograniczenia prowizji i opłat za zarządzanie aktywami w TFI co również może odbić się w przyszłości na wynikach całej spółki.

Na Skarbcu zmieniam światło z zielonego na POMARAŃCZOWE.

ostateczną decyzję co dalej z walorem podejmę po weekendzie.

NEWSLETTER:

20170330 ROI