Zaznacz stronę

Od ostatniego wpisu nie wiele się zmieniło jeżeli chodzi o WIG20 – cały czas bujamy się między oporem a wsparciem. Polska giełda w dalszym ciągu się konsoliduje co nie jest do końca złą informacją. Brak innych informacji, to dobra informacja.

Wig20 mimo iż wypadł z kanału wzrostowego, to nie jest na przegranej linii. Z całą pewnością gdyby nie marazm na globalnych rynkach bylibyśmy już znacznie wyżej. W każdym bądź razie taki układ kresek pozwolił na wychłodzenie oscylatorów, a sam wykres buduje prowzrostową formację ze sporą szansą na ostre wybicie.

Gdybyśmy doszukiwali się analogi historycznej, to tak jak wielokrotnie już wspominałem w poprzednich wpisach 215% potencjału na WIG20… przed nami prawdopodobnie ciąg dalszy wielkiej hossy i powtórka z 2003-2007 roku.

215% potencjału na WIG20, przegląd portfela – analiza i propozycje

W środę 5 kwietnia mój portfel emerytalny wrócił ponad 10% stopę zwrotu i utrzymał się na niej do końca tygodnia. Aktualnie nie wiele w nim mieszam, choć kilka pomysłów na zakupy w ostatnim czasie miałem.

1/5 portfela co widać na diagramie wyżej trzymana chwilowo jest w gotówce. Środki uwolniły się ze sprzedaży spółki Action S.A. i czekają na dogodną okazję. Ciekawych spółek z pewnością jest wiele, ja sam ostatnio nie mogę jednak poświęcać tyle czasu analizom ile bym chciał.

W portfelu od jakiegoś czasu zasiedziały się 2 spółki tj. Orange i Skarbiec. Ta druga w ostatnim czasie za sprawą „rządzących” zachowuje się jak rolercoster w giełdowym wydaniu… Najpierw gwałtowne spadki, by później równie energicznie odrobić straty.

Powrót do poziomów z końcówki 2016 roku był wynikiem plotek w związku z projektem ustawy regulującej wynagrodzenie dla TFI jakim jest Skarbiec. Mówiły one o ograniczeniu części stałej wynagrodzenia TFI do max 2% aktywów pod zarządzaniem… Odbicie za to było wynikiem kolejnej informacji mówiącej, że ten poziom ma być docelowo osiągnięty za lat kilka. Zrozumiałym zatem było odreagowanie i powrót do zwyżek.

Z technicznego punktu widzenia nastąpiły wbicie z krótkoterminowego trendu spadkowego, przebicie ważnego oporu w okolicach 30 zł – opór psychologiczny jak również wynikający z zniesienia fibo (38,2). Dodatkowym argumentem przemawiającym za wzrostami w najbliższych dniach-tygodniach, to przecięcie od góry szybkiej średniej kroczącej i pozytywny sygnał na oscylatorze MACD.

Skarbiec Holding jak kilkukrotnie już powtarzałem na łamach bloga ma stabilny biznes i będzie myślę moją długoterminową inwestycją. Z technicznego punktu widzenia musiałbym zastanowić się w nadchodzącym tygodniu czy nie dokupić małego pakietu akcji.

Orange Polska, to jedna z moich niechlubnych inwestycji w ostatnim czasie… Zakup nastąpił po śrenim kursie 4,81 zł za akcje na 3 lub 4 sesji po lutowych gwałtownych spadkach. Inwestując w tą spółkę liczyłem nie ukrywam na szybki zarobek wynikający z odbicia ostatnich spadków – tak jednak się nie stało.

Z wykresu na chwilę obecną nie wiele można odczytać po za czymś w rodzaju „podwójnego dna”. Jednak patrząc szerzej można dostrzec jeszcze pozytywną dywergencję z MACD – kurs jeszcze spada, a oscylator zmierza już ku północy. Na wykresie zaznaczyłem jeszcze jeden ważny dla mnie poziom – 4,59/60 i krechę 4,56 gdzie mamy lokalne minimum.

Orange w ostatnim czasie jest jedną ze słabszych spółek z indeksu WIG20 jednak wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie powinno nastąpić odbicie i z pewnością gdybym nie miał już otwartej pozycji na tym walorze, to rozważyłbym to właśnie TERAZ.

NEWSLETTER – zapisz się!