Zaznacz stronę

Od mojego ostatniego wpisu o złocie minęło już ponad 2 miesiące, dziś chciałbym się z tego krótko wytłumaczyć. Złoto oczywiście dalej widnieje w moim portfelu – od tego czasu zyskało nawet na wartości – lekko licząc ok. 2,75%. Jednak chwilowo postanowiłem zawiesić jego regularne zakupy, co jest tego powodem? Powód jest jeden – czeka mnie w najbliższych bardzo kapitałochłonna inwestycja – zakup kolejnej nieruchomości, stąd w mojej ocenie nawet tak małe kwoty jak 250 zł miesięcznie czy 800 kila zł zwrotu podatku przy rachunku IKZE ma znaczenie.

Środki te czasowo przechowuję na odrębnym rachunku – nie chcę ich po prostu teraz mrozić w złocie czy koncie IKZE.

Co jednak zmieniło się od tego czasu na rynku złota?Wyklarował nam się dość konkretny trend wzrostowy, przystopowany ostatnio przez poprawę sentymentu na giełdach i duże prawdopodobieństwo wygranej o fotel prezydenta Francji przez Macrona. Choć w krótkim terminie wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują powrót w okolice 1250 $/oz. by dalej kontynuować rajd ku północy lub w razie przełamania i tego oporu powrócić na 1200 $ z silnym wsparciem poniżej przy 23,6 fibo.

Równie ciekawa sytuacja znajduje się na USD/PLN

Dolar od dłuższego czasu znajduje się w odwrocie, to wszystko oczywiście powinno sprzyjać amerykańskim spółką, a i o polskiej giełdzie świadczy to całkiem dobrze. Na parze USD/PLN w ostatnich dniach doszło do przebicia ważnego wsparcia 50% zniesienia fibonacciego, co przy uwzględnieniu aktualnego trendu i negatywnego układu na MACD może świadczyć o dalszej przecenie. Upatrywałbym tutaj bardzo silnego wsparcia w okolicach 3,82-3,80 był to dotychczas częsty punkt odwrotu notowań dolara, co również jest dolnym ogranicznikiem kanału trendu spadkowego z silnie wychłodzonym RSI świadczącym o wyprzedaniu rynku.

W przypadku USD/PLN będę próbował w najbliższych dniach zająć długą pozycję w ramach portfela emerytalnego IKZE najprawdopodobniej w tym celu użyję lekko zlewarowanego certyfikatu turbo, przez które często w ostatnim czasie handluję.

Na dzisiaj to już wszystko.

Zachęcam do lajkwania profilu na facebooku oraz zapisywaniu się do Newslettera poniżej.