Zaznacz stronę

Najważniejsza kwestia w bieżącym tygodniu dla „Portfela Emerytalnego” – PRZEKROCZYLIŚMY +13% stopy zwrotu w zaledwie 5,5 miesiąca. O efektywności samego portfela mógłbym się rozpisywać godzinami… przykra prawda to, to że nie wykorzystujemy pełnego potencjału gotówki jaka się w nim znajduje – ok. 42% portfela to kasa nie ulokowana w żadne akcje…

W najbliższym czasie chciałbym to zmienić, ale muszę na spokojnie przyjrzeć się rynkowi… Bez dwóch zdań mamy do czynienia z dość dobrą Ho$$ą na GPW i nie tylko. Nie chciałbym specjalnie zaklinać tej hossy ale w mojej ocenie jest sporo walorów, które w ostatnim czasie wzrosły ponad przeciętnie – nie notując przy tym żadnej choćby drobnej korekty… dobrym przykładem jest PZU przy którym pokusić można by było o zajęcie krótkiej pozycji celem zarobienia kilku procent na wyczekiwanej i zasłużonej korekcie.

Na początku chciałbym się pochwalić moimi ostatnimi prognozami względem USD/PLN (Moje zakupy złota – analiza i sytuacja na USD/PLN). Szacowałem spadek kursu w okolice 3,82, a następnie odbicie – co też się stało.Mój plan zakładał zajęcie pozycji długiej w okolicy 3,82 z użyciem dźwigni x6 – minimalna dźwignia na certyfikatach turbo long dla USD/PLN. Dzisiaj przy kursie 3,90 dałoby to ok 12,5% zysku (3,90 – 3,82 = 0,08 x 6 = 0,48 / 3,82). Niestety poniedziałkowy poranny natłok obowiązków uniemożliwił mi zajęcie tej SUPER, EXTRA, REWELACYJNEJ pozycji… Zwyczajowo mam tak, że nie lubię wchodzić do odjeżdżającego już pociągu… może to mój błąd?!

Para walutowa USD/PLN znajduje się aktualnie w okolicach silnego oporu tj. 3,90 wnikającego z 61,8 fibo. Na horyzoncie kolejny opór – zielona linia – linia kanału trendu i górne ograniczenie kanału – linia czerwona. Wg mnie przebicie 3,90 jest jak najbardziej realne jednak może wiązać się z dalszą drobną konsolidacją pod obór zgodnie z ograniczenie kanału trendu spadkowego (średnioterminowo). Z tego też względu wsiadka dzisiaj to odjeżdżającego pociągu przy mojej strategii zajmowania pozycji (bez większej agresji, raczej spokojnie bez większego ryzyka) nie ma najmniejszego sensu.

WIG20

na WIG’u 20-tym ŁADNIE, PIĘKNIE i KOLOROWO… aż żal, żezamykałem pozycję długą przy dojściu pod 2300 pkt ale była to świadoma decyzja i kwestia realizacji zysków. Sprawy miałyby się rzecz jasna inaczej gdyby czas pozwalał sledzić notowania i reagować kiedy by się tylko chciało…

Przełamanie oporu na 78,6 fibo – 2365 pkt i następnie psychologiczny 2400 otwiera dalszą drogę pod 2455 i 2558 pkt. Rynek pozytywnie zinterpretował finał wyborów we Francji, w USA Trump skutecznie forsuje swoje zmiany względem „obamacare” i dalej rewolucję podatkową – zatem mamy ZIELONE światło!

Przełamanie impasu na ORANGE

Orange Polska to w ostatnim czasie moja nietrafiona inwestycja ale przyznaję się było to zagranie czysto spekulacyjne bez większego przemyślenia… Na chwilę obecną jednak widać na wykresie pewne przełamanie tej złej passy spółki i marsz ku północy. Pierwszą jaskółką zwiastującą pewne przebudzenie Inwestorów i poprawę ich nastrojów była sesja po ogłoszeniu wyników – długa biała świeca. Dalej 3 czarne kruki i dość solidne wybicie potwierdzone w trakcie kolejnej tj. dzisiejszej sesji.

Na wykresie pozoliłem sobie zarysować zielony prostokąt będący w pewnym sensie czymś w rodzaju konsolidacji… Analiza techniczna w takiej sytuacji podpowiada nam, że zasięg fali wzrostów po przełamaniu i wybiciu się z tej konsolidacji może równać się jej głębokości/szerokości – prostokąt pomarańczowy. W zwiazku z czym realny zasięg w dość optymistycznym wariancie to okolice 5,40-5,45 zł.

Całkiem przypadkiem, a może przypadkiem to złe określenie – pokrywa się to z dość ważnym w AT zniesieniem Fibonacciego tj 61,8% uwzględniając przy tym jeszcze pozytywną dywergencję na oscylatorze MACD, który to już od dłuższego czasu daje nam sygnały kupna – uważam że pozycja da mi jeszcze zarobić!

Jedno z kilku obecnych na GPW TFI – Skarbiec Holding

Skarbiec jest ze mną w portfelu od samego początku „Portfela Emerytalnego” była i jest to jedna z lepszych inwestycji podjęta głównie ze względów fundamentalnych, a nie koniecznie technicznych. Spółka jest stosunkowo tanio wyceniana, co dodatkowo napawa mnie optymizmem. Regularnie wypłaca ok 100% swojego zysku w formie dywidendy i wraz z poprawą koniunktury na GPW ma spore szanse również na poprawę wyników i tym samym zysku.

Dzisiaj przeglądając Internety natrafiłem na prognozę mówiącą o poprawie zysku nawet o +140% z 3mln do ok 8,4 mln. Wszystko to za sprawą pozytywnego wpływu części zmiennej prowizji od zarządzanych aktywów. Plotki plotkami, prognozy prognozami, a tak się składa że wyniki powinny być opublikowane jutro tj. 10 maja 2017.

Zatem już tylko kilka godzin dzieli nas od poznania rzeczywistych wyników i tym samym reakcji kursu. Po dzisiejszej sesji, która otworzyła notowania z luką cenową mogę się tylko domyślać że wyniki rzeczywiście mogą być REWELACYJNE – tym samym zbliżająca się dywidenda.

Na dzisiaj to już wszystko.

Zachęcam do lajkwania profilu na facebooku oraz zapisywaniu się do Newslettera poniżej.