Skip to content →

Portfel na zakupach. WIG20, ORANGE, DOLAR i PGNIG – analiza

Witam wszystkich Czytelników po nieco dłuższej przerwie w aktualizowaniu bloga. Fakt braku wpisów nie jest jednoznaczny brakiem kontaktu z rynkiem, aczkolwiek długo szukałem odpowiedniego waloru do zawarcia transakcji. Dzisiaj przygotowałem 4 całkiem sympatyczne analizy. Wig20 jako przegląd rynku, Orange, to aktualna sytuacja na walorze z portfela, USD/PLN tutaj ciągle wiele się dzieje – ufff, PGNIG – z racji transakcji na walorze.

WIG20Po ostatnich sesjach konsolidacji przyszła nadzieje na odbicie. Linie trendu uległy przesunięciu – rozszerzył nam się kanał i czekamy cały czas na sygnał kupna. Silnym wsparciem pozostaje 2300 pkt choć raz już naruszone, dalej okolice 2260. Z mojej AT uwzględniając ostatnie dołki i szczyty ruchu bocznego oraz obecność wykresu w punkcie zwrotnym widzę szansę wybicia z zasięgiem w okolice 2558 pkt co stanowi szerokość poprzedniego impulsu i dla potwierdzenia 100% zniesienia fibo. Rynek jest spragniony dalszych wzrostów.

ORANGENa Orange sytuacja poprawia się już w zasadzie od blisko miesiąca gdzie zanotowaliśmy dołek notowań i ich odwrót z 4,37 ocierając się o 4,70. Notowania spółki znajdują się w chwili obecnej pod presja górnego ograniczenia średnioterminowego kanału spadkowego. Na wykresie rysuję nam się również pro-wzrostowa formacja trójkąta ABC i duża szansa wybicia notowań górą z zasięgiem 5,02 zł za akcję.

Taki układ na najbliższe dni byłby najlepszym co mogłoby nam się przytrafić, póki co jednak do sforsowania jest linia trendu – MACD sprzyja, RSI neutralnie okolice 50 więc również pro-wzrostowo! Wyjście z trójkąta dołem i przełamanie krótkoterminowej linie trendu wzrostowego jaka od miesiąca się rysuje będzie silnym sygnałem do pozbycia się akcji i przełknięcia gorzkiej straty.

Na wykresie pozwoliłem sobie zaznaczyć strefę ZYSK/STRATA okolice 4,88 (średnia cena z prowizją).

USD/PLNAnalizę notowań jednej z ważniejszych dla nas pary walutowej przygotowałem w nowym środowisku gdzie pozwoliłem sobie przetestować narzędzia z którymi mam nadzieję niebawem będę częściej pracował. O dolarze pisałem już w ostatnim wpisie Podsumowanie Portfela Emerytalnego … a nawet jeszcze wcześniej… USD/PLN jako para walutowa bardzo wdzięczna technicznie kontynuuje rajd na południe. Ostatnio na takim odreagowaniu mogliśmy zarobić ponad 10% czy teraz jest szansa to powtórzyć?

Dotarliśmy chyba do samego dołu – okolice 3,70 to techniczne silny opór stanowiący dołek z równo roku temu. 3 razy odbiliśmy się dzisiaj od 3,7250 i chyba na dobre odbiliśmy. Aktualna siła odreagowania notowań – korekta wzrostowa to okolice 3,88-3,90 i grzechem byłoby nie skorzystać. W zeszłym roku zarysowała się piekna formacja oRGR mówiąca o odwróceniu się trendu i pięknie zrealizowała się w ciągu kilku następnych sesji. Utworzenie jej w tej chwili idealnie wpasowałoby się w wzrost pod 3,88-3,90 spadek za 3,81-3,82 i dalej pod 4,00.

Historia lubi się powtarzać…

PGNIGPolska gazownia w dzisiejszych analizach została na końcu jako wisienka… Po dłuższym czasie to właśnie dzisiaj zdecydowałem na zakup. W portfelu było sporo wolnej gotówki, wcześniej też nic specjalnie nie rzuciło się w oczy. Spółka PGNIG znajduje się aktualnie w silnym trendzie wzrostowym, notowania znajdują się aktualnie w momencie gdzie ocierają się o dolne ograniczenie kanału trendowego, z delikatnym naruszeniem ale i oznakami kontynuacji.

25 maja spółka raportuje wyniki za 1Q 2017 i śmiało można się domyślać – choć nie widziałem prognoz, że wyniki będą porównywalnie dobre jak za 4Q 2016. Spółka jako monopolista jest fundamentalnym filarem polskiej GPW. Mówiąc już o fundamentach warto zajrzeć do jej bilansu – na koniec 2016 roku miała blisko 6 mld żywej gotówki i aktywa obrotowe sięgające niemal 13,5 mld zł.

Między Polską/PGNIG, a GAZPROM’em aktualnie toczą się kolejne negocjacje i arbitraże związane z dostawami gazu i renegocjacją cen. Polska dzięki gazoportowi dywersyfikuje swoje dostawy i tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju.

PGNIG jest przykładem idealnej spółki technicznej. Walor znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym począwszy od 2008 roku w mojej ocenie jest to już tylko kwestią czasu powrót na 7,00 z zasięgiem 7,70 i silnym wsparciem w okolicach 6,00-6,10.

Ekspozycję na PGNIG otworzyłem poprzez certyfikaty TurboLong z 2,1-krotną dźwignią na dzień dzisiejszy.

Na dzisiaj to już wszystko.

Zachęcam do lajkwania profilu na facebooku oraz zapisywaniu się do Newslettera poniżej.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Published in Analizy Inwestycje Portfel emerytalny

FreshMail.pl