Zaznacz stronę

Witam wszystkich Czytelników po nieco dłuższej przerwie w aktualizowaniu bloga. Fakt braku wpisów nie jest jednoznaczny brakiem kontaktu z rynkiem, aczkolwiek długo szukałem odpowiedniego waloru do zawarcia transakcji. Dzisiaj przygotowałem 4 całkiem sympatyczne analizy. Wig20 jako przegląd rynku, Orange, to aktualna sytuacja na walorze z portfela, USD/PLN tutaj ciągle wiele się dzieje – ufff, PGNIG – z racji transakcji na walorze.

WIG20Po ostatnich sesjach konsolidacji przyszła nadzieje na odbicie. Linie trendu uległy przesunięciu – rozszerzył nam się kanał i czekamy cały czas na sygnał kupna. Silnym wsparciem pozostaje 2300 pkt choć raz już naruszone, dalej okolice 2260. Z mojej AT uwzględniając ostatnie dołki i szczyty ruchu bocznego oraz obecność wykresu w punkcie zwrotnym widzę szansę wybicia z zasięgiem w okolice 2558 pkt co stanowi szerokość poprzedniego impulsu i dla potwierdzenia 100% zniesienia fibo. Rynek jest spragniony dalszych wzrostów.

ORANGENa Orange sytuacja poprawia się już w zasadzie od blisko miesiąca gdzie zanotowaliśmy dołek notowań i ich odwrót z 4,37 ocierając się o 4,70. Notowania spółki znajdują się w chwili obecnej pod presja górnego ograniczenia średnioterminowego kanału spadkowego. Na wykresie rysuję nam się również pro-wzrostowa formacja trójkąta ABC i duża szansa wybicia notowań górą z zasięgiem 5,02 zł za akcję.

Taki układ na najbliższe dni byłby najlepszym co mogłoby nam się przytrafić, póki co jednak do sforsowania jest linia trendu – MACD sprzyja, RSI neutralnie okolice 50 więc również pro-wzrostowo! Wyjście z trójkąta dołem i przełamanie krótkoterminowej linie trendu wzrostowego jaka od miesiąca się rysuje będzie silnym sygnałem do pozbycia się akcji i przełknięcia gorzkiej straty.

Na wykresie pozwoliłem sobie zaznaczyć strefę ZYSK/STRATA okolice 4,88 (średnia cena z prowizją).

USD/PLNAnalizę notowań jednej z ważniejszych dla nas pary walutowej przygotowałem w nowym środowisku gdzie pozwoliłem sobie przetestować narzędzia z którymi mam nadzieję niebawem będę częściej pracował. O dolarze pisałem już w ostatnim wpisie Podsumowanie Portfela Emerytalnego … a nawet jeszcze wcześniej… USD/PLN jako para walutowa bardzo wdzięczna technicznie kontynuuje rajd na południe. Ostatnio na takim odreagowaniu mogliśmy zarobić ponad 10% czy teraz jest szansa to powtórzyć?

Dotarliśmy chyba do samego dołu – okolice 3,70 to techniczne silny opór stanowiący dołek z równo roku temu. 3 razy odbiliśmy się dzisiaj od 3,7250 i chyba na dobre odbiliśmy. Aktualna siła odreagowania notowań – korekta wzrostowa to okolice 3,88-3,90 i grzechem byłoby nie skorzystać. W zeszłym roku zarysowała się piekna formacja oRGR mówiąca o odwróceniu się trendu i pięknie zrealizowała się w ciągu kilku następnych sesji. Utworzenie jej w tej chwili idealnie wpasowałoby się w wzrost pod 3,88-3,90 spadek za 3,81-3,82 i dalej pod 4,00.

Historia lubi się powtarzać…

PGNIGPolska gazownia w dzisiejszych analizach została na końcu jako wisienka… Po dłuższym czasie to właśnie dzisiaj zdecydowałem na zakup. W portfelu było sporo wolnej gotówki, wcześniej też nic specjalnie nie rzuciło się w oczy. Spółka PGNIG znajduje się aktualnie w silnym trendzie wzrostowym, notowania znajdują się aktualnie w momencie gdzie ocierają się o dolne ograniczenie kanału trendowego, z delikatnym naruszeniem ale i oznakami kontynuacji.

25 maja spółka raportuje wyniki za 1Q 2017 i śmiało można się domyślać – choć nie widziałem prognoz, że wyniki będą porównywalnie dobre jak za 4Q 2016. Spółka jako monopolista jest fundamentalnym filarem polskiej GPW. Mówiąc już o fundamentach warto zajrzeć do jej bilansu – na koniec 2016 roku miała blisko 6 mld żywej gotówki i aktywa obrotowe sięgające niemal 13,5 mld zł.

Między Polską/PGNIG, a GAZPROM’em aktualnie toczą się kolejne negocjacje i arbitraże związane z dostawami gazu i renegocjacją cen. Polska dzięki gazoportowi dywersyfikuje swoje dostawy i tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju.

PGNIG jest przykładem idealnej spółki technicznej. Walor znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym począwszy od 2008 roku w mojej ocenie jest to już tylko kwestią czasu powrót na 7,00 z zasięgiem 7,70 i silnym wsparciem w okolicach 6,00-6,10.

Ekspozycję na PGNIG otworzyłem poprzez certyfikaty TurboLong z 2,1-krotną dźwignią na dzień dzisiejszy.

Na dzisiaj to już wszystko.

Zachęcam do lajkwania profilu na facebooku oraz zapisywaniu się do Newslettera poniżej.