Zaznacz stronę

Przegląd portfela chciałbym rozpocząć od zamknięcia krótkiej pozycji na USD/PLN – po ponad półtorej miesiąca. Pozycja dała zarobić 9,37% bez prowizji za odkup, co wydaje mi się całkiem dobrym wynikiem zważywszy, że w okresie letnim wpadło też kilka procent.

Długoterminowo USD względem PLN ma ograniczony potencjał spadkowy. Z technicznego punktu widzenia po raz drugi dotarliśmy do lokalnego wsparcia 3,51xx gdzie kurs odwrócił kierunek. Notowania w okolicach 30 RSI dały również cichy sygnał do kupna, a siła krótkoterminowego trendu na MACD maleje, to jak mało kiedy moja decyzja była szybka i stanowcza.

O ile inwestycja na USD była przemyślana z punktu widzenia technicznego i dała przyzwoity zysk, to moja ostatnia transakcja na certyfikatach KGHM już taka nie była…

Transakcja zawarta była na pierwszej sesji zaraz po wynikach za 3Q. Wydały mi się całkiem przyzwoite (solidny zysk względem wyników r/r), to jednak rynek zinterpretował je nieco odmiennie ode mnie – otwarcie z luką bessy… Kolejnym czynnikiem wzmagającym spadki była cena miedzi – wysoka cena wspierała ostatnie wzrosty, cena jednak osuwa się niżej i niżej – KGHM w ślad za nią…

Patrząc jednak technicznie na walor znajduje się on w okolicach średnioterminowego wsparcia – dolne ograniczenie linii trendu spadkowego i okolice wsparcia na dolnej linii trendu wzrostowego – długoterminowego. Wspomniane wsparcie zostało dzisiaj naruszone, może to być jednak błąd w wyrysowaniu… Końcówka dzisiejszej sesji – dolny knot świecy – mógłby napawać optymizmem, bo choć spadki chwilowo sięgały ponad 3 p.p. to jednak popyt okazał się na tyle mocny, że spadki ograniczone były do 2 p.p.

Jeżeli nie nastąpi w najbliższym czasie odbicie na walorze, to mamy jeszcze awaryjne wsparcie w okolicy 105 zł i żelazne 98 zł. Moja pozycja na KGHM otwarta została poprzez certyfikaty lewarowane z knockt-outem w okolicy 93 zł – nie chciałbym testować tych okolic… Liczę, że ostatecznie trend osłabnie i odwróci chociaż na krótko kierunek. KGHM to moja pierwsza od dłuższego czasu niechlubna decyzja inwestycyjna.

Trzy walory na szybko – CCC, Tauron i PEM

CCC

Notowania CCC (pozycja zajęta po 250 zł) znajdują się coraz bliżej długoterminowego wsparcia. W dniu dzisiejszym wygenerowały się pierwsze sygnały kupna na MACD, RSI również odbija się ku północy. Jako potwierdzeniem zmiany kierunku notowań mogą być najwyższe od ogłoszenia wyników za 3Q obroty na walorze. Pierwszy opór to okolice 260-262 zł, docelowo powrót na szczyty tj 300 zł i zgodnie z długoterminowym trendem 330-350 zł.

 

Tauron

Tauron (w portfelu po 3,15 zł) kontynuuje spadki zgodnie z średnioterminowym trendem. jednak okolice 3,05 stanowić mogą silne lokalne wsparcie – poprzednio okolice te stanowiły ograniczenie długotrwałej konsolidacji, z której notowania Tauronu wybiły się budując silny i stabilny trend ku 4 zł. Ostatniemu cofnięciu się kursu towarzyszyły niższe obroty, MACD dalej z sygnałem kupna na histogramie trend osłabił się tylko nieznacznie. Ponowna obrona 3,05 może zbudować średnioterminową konsolidację i przygotowanie pod wybicie. Statystycznie okres od października do maja to zdecydowanie lepszy czas dla akcji niż w poprzednich 5 miesiącach roku. Przed nami podobno mroźna zima co powinno podbudować oczekiwania co do wyników za 4Q/1Q.

 

PEM

PRIVATE EQUITY MANAGERS to kolejna wakacyjna inwestycja w okolicach 52 zł. Zakup po dłuższej konsolidacji wykonany pod dywidendę – blisko 6% – wypłacona w połowie listopada. Mimo całkiem przyzwoitej dywidendy notowania osunęły się w okolice 36 zł to ponad 1/3 wartości spółki. W chwili gdy notowania dotknęły dna spółka ogłosiła skup akcji własnych na co kurs zareagował bardzo pozytywnie – budując formację „V”. Formacja ta bardzo często sygnalizuje zmianę trendu. Czynnikiem wspierającym będzie z pewnością informacja zarządu o skupie akcji.

PEM ogłosił skup akcji własnych do wysokości 125 tyś szt. za równowartość ok. 10 mln zł. Z komunikatów ESPI wynika, że spółka dokonała póki co nabycia zaledwie 460 szt. akcji własnych zatem do celu jakim jest 125.000 szt. dłuuuugaaaa droga. Walor charakteryzuje się bardzo niską płynnością i jeżeli skup miałby dojść do skutku, to można liczyć się ze sporymi wzrostami zważywszy na fakt, że inny główny akcjonariusz również w ostatnim czasie dokonał większych zakupów. W rękach dużych akcjonariuszy jest ponad 71% + TFI odpowiadają za nieco ponad 11% co daje nam free-float na poziomie 18%. Skup obejmować ma nieco ponad 3% łącznej liczby udziałów.